Ballina Vendi Stuhia e fuqishme e nje dite me pare demton serat e domateve...

Stuhia e fuqishme e nje dite me pare demton serat e domateve dhe luleshtrydheve ne Fier e Frakull,fermeret kerkojne ndihmen e shtetit

1

Era e forte e dy diteve te fundit ka sjelle deme te konsiderueshme ne serat e fermereve te zones se Frakulles , Kafaraj  ne Fier. Fermeret jane shprehur se nje situate e tille i ka gjetur te papergatitur, ndersa me te ardhurat qe marrin nga shitja e luleshtrydhes dhe domates e kane te pamundur riparimin e tyre, duke shtuar faktin se perballen me cmime te larta te pesticideve e te nje tregu shitje jo favorizues.  


Kjo nuk eshte hera e pare qe kultivuesit e luleshtrydhes ne kete zone demtohen nga fatkeqesite natyrore. Ata shtojne se ende nuk jane demshperblyer pas demeve te shkaktuara nga permbytja e sot perballen me pasojat e sjella nga era e forte.

Ne nje nga serat me te medha te domates ne Fier ,jane demtuar nga era e forte 1 ha .Era ka shkaterruar jo vetem plasmasin por ka nxjerre jashte funksionit edhe sistemin e aspirimit.Fermeret bejne apel per ndihme nga shteti pasi demtimet kane nje kosto te larte

Nga ana e drejtorise se bujqesise behet me dije se specialiste te kesaj te fundit do te zbresin ne terren per evidentimin e demeve.