Ballina Vendi INAGUROHET RESTAURIMI I KISHES 700 VJECARE TE KURJANIT ,FESTOHET TRADITA E FESTES...

INAGUROHET RESTAURIMI I KISHES 700 VJECARE TE KURJANIT ,FESTOHET TRADITA E FESTES SE ULLIRIT

2

Bashkia Roskovec me nje financim prej 10 milion leke te reja ka perfunduar restaurimin e Kishes se Shen Kollit ne Kurjan. Kisha ne fjale e ndërtuar në shekullin XIII në stilin bizantin ishte lene per vite me radhe ne meshire te fatit dhe e rrenuar. Kjo dite perkon me traditen e festes se pervitshme te ullirit, ndersa eshte prezantuar per te pranishmit edhe nje nisme e suksesshme, ajo e prodhimit te sapunit organic, I perftuar nga mbjetjet e ullirit.

 

https://youtu.be/yBt95KRNwuk