Ballina Vendi “Konflikti për ishujt e Egjeut”, mediat e huaja: A do t’i shpallë...

“Konflikti për ishujt e Egjeut”, mediat e huaja: A do t’i shpallë Erdogan luftë Greqisë?

1

Konflikti për ishujt e Egjeut ka shtuar përplasjet në distancë mes Greqisë dhe Turqisë. Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan ka paralajmëruar hapur Greqinë për ishujt në Egje.

Mediat gjermane kanë ngritur shqetësimin rreth kësaj çështjeje, nëse Erdogan do t’i hapë luftë shtetit grek, shkruan RND.Ndërkohë shefi i NATO-s më herët i ka bërë thirrje të dy palëve, të që dialogojnë dhe t’i japin fund përplasjeve mes tyre sidomos në një kohë Europa po përballët me luftën ruse në Ukrainë.Diku tjetër ai përpiqet të deshifrojë aspiratat e Erdoganit:“Nuk përjashtohet mundësia që Erdogan të nisë anije amfibe dhe të tentojë të pushtojë një ose më shumë ishuj grekë, por nuk ka shumë gjasa. Ka më shumë gjasa që Turqia të përpiqet të nënvizojë pretendimet e saj sovrane në hapësirën ajrore mbi Egje