Ballina Bota Zelensky e konfirmon: Bisedimet me Rusinë do të mbahen në kufirin me...

    Zelensky e konfirmon: Bisedimet me Rusinë do të mbahen në kufirin me Bjellorusinë

    2


    Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka konfirmuar se do të mbahen negociata mes Kievit dhe Moskës në kufirin Bjellorusi-Ukrainë.

    Në një deklaratë nga zyra e Zelensky-t thuhet se dy delegacionet do të takohen pa asnjë parakusht. Dakordësia është marrë pas bisedës së Zelensky-t me homologun e tij Alexander Lukashenko.

    “Pranuam që delegacioni ukrainas të takohet me atë rus pa asnjë parakusht në kufirin Ukrainë-Bjellorusi në zonën e lumit Pripyat. Alexander Lukashenko ka marrë përgjegjësi se gjatë udhëtimit, negociatave dhe kthimit të delegacionit ukrainas, të gjithë avionët, helikopterët dhe raketat e vendosura në territorin bjellorus do të qëndrojnë në tokë”, thuhet në deklaratë.