Ballina Vendi SHBA asistencë ushtarake 350 milionë dollarë për Ukrainën, reagon Kim

SHBA asistencë ushtarake 350 milionë dollarë për Ukrainën, reagon Kim

2

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka reaguar pas mbështetjes prej 350 milionë dollarë për Ukrainën të miratuar nga sekretari i Shtetit të SHBA, Anthony Blinken.

Ajo shprehet se kjo e çon totalin asistencës së sigurisë të dhënë Ukrainës nga SHBA  gjatë vitit të kaluar në më shumë se 1 miliard dollarë. Kim shton se kjo paketë përfshin ndihmë të domosdoshme nga sulmet vdekjeprurëse ndaj Ukrainës, për të përballuar sulmet ajrore dhe të tjera me të cilat po përballet