Ballina Bota Cmimi i gazit kap limitet, teksa tensionet ne Ukraine rriten

  Cmimi i gazit kap limitet, teksa tensionet ne Ukraine rriten

  2

  Pasi Moska njohu Luhanskun dhe Donjeckun si entitete të pavarura çmimi i gazit dhe i naftës në bursë ka shënuar rritje nëpër Evropë, duke shënuar rekorde prej 8 vitesh që nga lufta në Krime. 

  Një ditë pas njohjes së rajoneve ukrainase të Luhanskut e Donjeckut si etnitete të pavarura nga Rusia, është reflektuar rritja e çmimi të gazit nëpër Evropë.

  Sipas bursës së Londrës, të martën u regjistrua një rritje prej 10% të çmimit të gazit.

  Çmimi i gazit për një metër kub u rrit në 935 dollarë në Holandë.