Ballina Bota Avioni ushtarak me 14 persona në bord rrëzohet afër Kievit

  Avioni ushtarak me 14 persona në bord rrëzohet afër Kievit

  2

  Nje avion ushtarak i Ukrainës me 14 persona në bord u rrëzua afër Kievit ndërsa Rusia ka ndërmarrë një ofensivë ushtarake raporton AFP.

  Shërbimet e emergjiës thonë se ende nuk dihet sa është numri i të vdekurve. Incidenti ndodhi rreth 20 km në jug të Kievit ë jug të Kievit, mes raporteve se disa lokacione përreth qytetit ishin nën sulm.

  Sulmet ajrore ruse goditën objektet ushtarake në të gjithë vendin ndërsa forcat tokësore kanë hyrë në Ukrainë nga disa drejtime.

  Presidenti i Ukrainës, Volodymr Zelensky thotë se forcat e armatosura të vendit të tij po zmbrapsin sulmet në zonën e Donbasit të Ukrainës lindore, si dhe në pjesë të tjera të vendit.