Ballina Bota Trupat e vdekur të ushtarëve rusë mbushin tokën ukrainase: Ka erë kufomash...

  Trupat e vdekur të ushtarëve rusë mbushin tokën ukrainase: Ka erë kufomash kudo, s’po dimë ç’të bëjmë

  1

  Sot është shënuar një muaj që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë, me qytete të shkatërruara, miliona që janë larguar dhe mijëra viktima që po mbushin rrugët e Ukrainës. Mykolaiv ishte ndër qytetet e para  që u sulmua nga forcat ruse pasi presidenti rus Vladimir Putin filloi pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt, shkruan CNN

  Por beteja për marrjen  në kontroll të qytetit vazhdon ende  dhe është e paqartë se për sa kohë forcat ukrainase do të jenë të gjendje të shmangin forcat pushtuese. Vitaly Kim, guvernatori i rajonit, u bëri thirrje banorëve vendas që të ndihmojnë në mbledhjen e kufomave.

  Kim tha se rusët ishin tërhequr dhe kishin lënë trupat e kolegëve të tyre në fushën e betejës. Ai i dërgoi CNN foto të kufomave, duke shtuar: “Ka qindra kufoma,  në të gjithë rajonin”.

  Guvernatori ka bërë thirrje që trupat të vendosen në frigoriferë dhe të dërgohen në Rusi për identifikimin e tyre përmes testit të ADN-së. Por, një muaj pas luftës, është ende e paqartë se si eshtrat e ushtarëve do të dërgohen në Rusi, ku raportet për numrin e viktimave ende nuk janë publikuar.

  Vendi ka fshehur çdo informacion në lidhje me realitetet e luftës së përgjakshme, duke kufizuar aksesin në raportet e mediave perëndimore, si dhe rrjetet sociale Twitter dhe Facebook, në territorin rus.

  Saktësisht sa trupa ruse janë vrarë në Ukrainë mbetet një mister. Ministria e mbrojtjes së  Rusisë tha se ishin vrarë 498 personel ushtarak deri të hënën, kur tabloidi rus pro-Putin Komsomolskaya Pravda publikoi një raport duke përditësuar numrin në 9,861.

  Shifra, e cila iu atribuua ministrisë dhe më vonë u fshi nga gazeta, e cila pretendonte se ishte hakuar  nuk është konfirmuar ende nga Kremlini, zëdhënësi i të cilit Dmitry Peskov tha për CNN, se ata nuk do të bëjnë të ditur numrin e viktimave.

  Ky numër përputhet me informacionin e zyrtarëve  të SHBA-së dhe NATO-s, të cilët thanë se numri i viktimave ruse varion nga 3,000 deri në 10,000.

  Zyrtarët ukrainas kanë pohuar se numri është edhe më i lartë, në më shumë se 15,000 të vrarë në konfliktin brutal.