Ballina Bota Putini fut në veprim armët bërthamore, Rusia kërcënon njerëzimin

  Putini fut në veprim armët bërthamore, Rusia kërcënon njerëzimin

  2

  Përshkallëzohet edhe më tepër situate për shkak të sulmit rus mbi Ukrainën. Vladimir Putin ka urdhëruar kalimin në një regjm të veçantë shërbimi të forcave të ushtrisë që kanë kontrollin e mbushjeve bërthamore të Rusisë.

  Sipas agjencisë “TASS”, urdhri i Putinit ndaj këtyre forcave është dhënë pak më parë “ për shkak të deklaratave agresive nga Perëndimi”.

  Presidenti rus Vladimir Putin, në përgjigje të deklaratave agresive në Perëndim, udhëzoi transferimin e forcave të parandalimit në ushtrinë ruse në një mënyrë të veçantë shërbimi, raporton abcnews.al.

  “Zyrtarët e lartë të vendeve kryesore të NATO-s po bëjnë gjithashtu deklarata agresive kundër vendit tonë, prandaj urdhëroj Ministrin e Mbrojtjes dhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm [të Forcave të Armatosura të RF] të ngrënë forcat parandaluese të ushtrisë ruse në një regjim special”, tha Putin të dielën në një takim në Kremlin me ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Ruse Valery Gerasimov, sipas TASS.

  Gjithçka ndodh teksa Rusia po pëson humbje të mëdha në Ukrainë dhe vendi është izoluar tërësisht nga Perëndimi përmes sanksioneve të shumta.