Ballina Lajme Basha: Bëra një hap pas sepse s’doja një luftë të brendshme! Do...

Basha: Bëra një hap pas sepse s’doja një luftë të brendshme! Do t’i përkushtohen një opozitë të vërtetë

0

Ish-kreu i PD-së, Lulzim Basha, duke se po konfirmon gjithnjë e më shumë qëllimin e tij për të patur sërish një rol të rëndësishëm në Partinë Demokratike.

Teksa ka njoftuar mbi zhvillimin e një takimi me një grup anëtarësh të PD të Njësisë nr. 2 në Tiranë, Basha ndalet te dorëheqja e tij, teksa thotë se bëri një hap pas për të shmangur një luftë të brendshme.

Ai thekson se do t’i përkushtojë energjitë e tij te një opozitë e vërtetë, ndërsa shton se, sipas tij, vetëm një alternativë e qartë, që ka në qendër hallet e qytetarëve dhe jo ato të politikanëve mund të sjellë ndryshimin e vërtetë.

“Me shumë kënaqësi iu përgjigja ftesës për një kafe nga një grup kontribuesish dhe qendrestarësh të PD-së në degën 2 në Tiranë. Zhvilluam një bisedë të hapur dhe të drejtpërdrejtë, ku i’u përgjigja pa asnjë hezitim pyetjeve, interesit dhe shqetësimeve të tyre dhe këtë do të bej me të gjithë pjesëtarët e familjes sonë politike.

Por unë nuk do të bëhem kurrë pjesë e baltosjes, edhe kur të vazhdojnë siç kanë rinisur me të njëjtat sulme, gënjeshtra e mashtrime. Sepse rruga që kalon përmes politikës së vjetër të baltës, akuzave dhe banalizimit të çdo debati publik na mban në vendnumëro dhe nuk mund të sjellë kurrë ndryshim për njerëzit.

Unë bëra një hap pas sepse nuk doja një luftë të brendshme, i bindur se prej saj përfitojnë vetëm kundërshtarët! Dhe ishte gjëja e duhur. Por ja ku jemi. Asgjë s’ka ndryshuar, madje situata është edhe më keq për demokratët dhe shqiptarët.

Prandaj e ndjej për detyre t’i përkushtoj energjitë e mija tek një opozitë e vërtetë në shërbim të njerëzve. Vetëm një alternativë e qartë, që ka në qendër hallet e qytetarëve dhe jo ato të politikanëve mund të sjellë ndryshimin e vërtetë”, shkruan Basha.

/rtsh.al/