Ballina Bota U martuan mes sirenave të luftës, çifti ukrainas e kaloi ditën e...

  U martuan mes sirenave të luftës, çifti ukrainas e kaloi ditën e parë të martesës duke mbledhur pushkë: Duhet të mbrojmë njerëzit

  2

  Dy të rinj ukrainas Yaryna Arieva dhe Sviatoslav Fursin u martuan vetëm disa orë pasi Rusia nisi pushtimin e saj në vendin e tyre. Ata e kaluan ditën e tyre të parë si çift i martuar duke mbledhur pushkët dhe duke u përgatitur për të mbrojtur Ukrainën.

  Duhej të kishte një dasmë në qershor, por çifti nuk ishin më të sigurt për të ardhmen e tyre.Arieva dhe Fursin janë regjistruar të dy me Forcat e Mbrojtjes Territoriale, një degë e forcave të armatosura të Ukrainës që përbëhet kryesisht nga vullnetarë. Pasi u armatosën, çifti u drejtua për në zyrën e partisë së tyre politike, Solidariteti Evropian.

  Arieva dhe Fursin janë regjistruar të dy me Forcat e Mbrojtjes Territoriale, një degë e forcave të armatosura të Ukrainës që përbëhet kryesisht nga vullnetarë. Pasi u armatosën, çifti u drejtua për në zyrën e partisë së tyre politike, Solidariteti Evropian.“Për momentin, ne jemi këtu dhe po bëjmë gjithçka që mundemi. Kështu që ka shumë punë për të bërë, por megjithatë, shpresoj se gjithçka do të jetë në rregull”, tha Arieva, duke shtuar se disa civilëve që nuk janë pjesë e forcës mbrojtëse iu dhanë edhe pushkë.“Ka disa vende ku mund t’i merrni ato, dhe thjesht firmosni letrat dhe mund të shkoni dhe të mbroni vendin tuaj,” tha ajo. “Kjo është situata tani.”Nuk ishte dita e dasmës që ata parashikuan, por ndërsa Rusia sulmoi vendin e tyre të enjten, Yaryna Arieva dhe partneri i saj Sviatoslav Fursin nxituan të lidhin kurorë me zhurmën e sirenave të sulmit ajror që kumbuan në veshët e tyre.“Ishte shumë e frikshme,” i tha CNN të enjten Arieva, e cila u martua me partnerin e saj në manastirin e St Michael në Kiev.
  “Është momenti më i lumtur i jetës suaj, dhe ju dilni jashtë dhe dëgjoni këtë,” tha Arieva, një deputete në Këshillin Bashkiak të Kie

  Çifti kishte planifikuar të martohej më 6 maj dhe të festonte në një restorant me një “tarracë shumë, shumë të lezetshme” me pamje nga lumi Dnieper, tha Arieva.“Vetëm ne dhe lumi dhe dritat e bukura”, tha 21-vjeçarja.

  “Ne do të luftojmë për tokën tonë”

  Çifti, i cili u takua në tetor 2019 në një protestë në qendër të Kievit, vendosën të martoheshin sepse nuk janë të sigurt se çfarë i pret në të ardhmen e tyre.“Situata është e vështirë. Ne do të luftojmë për tokën tonë,” tha Arieva. “Ne ndoshta mund të vdesim, dhe ne thjesht donim të ishim bashkë para gjithë kësaj.”

  Pas dasmës së tyre, Arieva dhe Fursin, 24 vjeç, një inxhinier softuerësh, u përgatitën të shkonin në Qendrën lokale të Mbrojtjes Territoriale për të bashkuar përpjekjet për të ndihmuar në mbrojtjen e vendit.