tvkombi
tvkombi

Tjetër tërmet 7.7 ballë godet Turqinë, dëmtohen banesat në Kahramanmaraş

Bota

Publikuar ne:12:06 - 06/02/2023

Një tjetër tërmet me magnitudë 7.7 i shkallës rihter ka goditur Turqinë. Sipas të dhënave Sizmiologjike Evropiane, epiqendra e tërmetit ka qenë në Kahramanmaraş dhe lëkundjet janë ndjerë në shumë zona të Tuqisë.  Nuk dihet nëse tërmeti që sapo u regjistrua në afërsi të Akpinarit, ka shkaktuar viktima, por dëmet janë të konsiderueshme.

Kjo goditje e fortë vjen pas tërmetit fatal që deri më tani ka lënë të vdekur mbi 1000 persona dhe ka plagosur më shumë se 6000 të tjerë. Pas tërmetit që u regjistrua në orët e para të mëngjesit, ka patur mbi 40 pasgoditje.

/rtsh.al/

Ju sugjerojmë