tvkombi
tvkombi

Tërmeti i fuqishëm, Erdogan: 912 të vdekur deri tani në Turqi

Bota

Publikuar ne:11:35 - 06/02/2023

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan dha një deklaratë për mediat në lidhje me tërmetin me magnitudë 7.7 ballë, epiqendra e të cilit ishte Kahramanmaraş Pazarcık dhe goditi 10 provinca.

Presidenti Erdoğan tha: “Deri tani kanë humbur jetën 912 qytetarë tanë. Janë shpëtuar 2 mijë e 470 persona. Numri i ndërtesave që janë gjetur të shkatërruara është 2 mijë e 818.” tha.

CNN turk shkruan se sipas vlerësimit të fundit tërmeti ishte 7.7 ballë dhe është ndjerë në një zonë të gjerë. Tërmeti, thellësia e të cilit u përcaktua në 7 kilometra, shkaktoi shkatërrime në provincat Kahramanmaraş, si dhe në provincat Hatay, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa dhe Adana.

Edhe në Siri u regjistruan shkatërrime të mëdha.

“Shteti ynë ka marrë masa me të gjitha institucionet e tij. Guvernatat tona kanë mobilizuar të gjitha mundësitë në provincat e tyre. Edhe 10 guvernatorë të tjerë janë caktuar në 10 provincat tona të prekura nga tërmeti, për të punuar me ta”-tha Erdogan.

FacebookMessengerLinkedInWhatsAppViber

Ju sug

Ju sugjerojmë