tvkombi
tvkombi

Tërmet i fuqishëm në Ekuador, vdesin 15 persona

Bota

Publikuar ne:15:39 - 19/03/2023

Të paktën 15 persona kanë vdekur dhe më shumë se 400 janë plagosur pas një tërmeti me magnitudë 6.7 ballë që goditi bregun jugor të Ekuadorit.

Ndërtesat u dëmtuan në disa qytete kur tërmeti tronditi vendin rreth mesditës me orën lokale (17:00 GMT).

Provinca jugore El Oro ishte më e prekura dhe 12 njerëz vdiqën atje, thanë autoritetet.

Peruja veriore ndjeu tërmetin dhe një vajzë 14-vjeçare vdiq në Tumbes, një provincë kufitare, kur shtëpia e saj u shemb.

Ekuadori, Machala dhe Cuenca ishin ndër qytetet që pësuan dëmtime në ndërtesa dhe automjete, ndërsa shërbimet e urgjencës nxituan për të ndihmuar njerëzit.

Epiqendra ishte afër Balaos, rreth 80 km (50 milje) nga qyteti i dytë më i madh i Ekuadorit, Guayaquil, ku jetojnë rreth tre milionë njerëz.

“Ne ikëm nga shtëpia,” i tha BBC-së banori i Machala, Exon Tobar. “Ishte një lëkundje shumë e fuqishme – e bëri tokën të dridhej dhe bëri që kabllot elektrike, dritaret dhe gjithçka të lëviznin. Njerëzit ishin në rrugë duke u lutur sepse nuk po ndalonte.”

Ju sugjerojmë