tvkombi
tvkombi

Sanremo 2023/ skenografia ndryshe këtë vit, një qiell i veçantë për Festivalin

Lifestyle & Showbiz

Publikuar ne:20:41 - 06/02/2023

Festivali  Sanremo 2023 do të shfaqet  nga e marta 7 deri të shtunën më 11 shkurt  në Teatrin Ariston. Amadeus  do ta drejtojë atë së bashku me  Gianni Morandi ,  Francesca Fagnani ,  Chiara Ferragni ,  Paola Egonu  dhe  Chiara Francini. Këngëtarët në garë  do të jenë 28 .

Pas paraqitjeve paraprake të bëra nga Amadeus në fund të janarit , tashmë u prezantua zyrtarisht koncepti në lidhje me skenografinë e Festivalit Sanremo 2023 . Sistemi skenografik u krijua nga Gaetano dhe Maria Chiara Castelli . Ky është i 21-ti i firmosur nga skenografi dhe i nënti së bashku me vajzën e tij.

Një kupolë e madhe, në të cilën do të kumbojë muzika e Festivalit të Sanremos 2023 dhe që do të ketë “pasqyra sekrete” , një majë që mund të zbresë në skenë dhe shkallët tradicionale. Puna për krijimin e skenografisë filloi menjëherë pas verës, ndërsa montimi në Sanremo filloi në dhjetor.

Sa për të ftuarit do të shohim  Mahmood dhe Blanco  duke hapur mbrëmjen e parë. Gjithashtu të martën 7 shkurt do të ketë  Pooh  me  Riccardo Fogli .  Në mbrëmjen e dytë do të ketë  Black Eyes Peas  grupi kalifornian,  të mërkurën, më 8 shkurt , performanca e treshes së  përbërë nga  Albano, Massimo Ranieri  dhe  Gianni Morandi . Mbrëmjen e tretë të së enjtes 9 shkurt do të jenë  Måneskin  dhe  Peppino Di Capri , ndërsa në mbrëmjen finale do të jetë Ornella Vanoni ,Depeche Mode , Gino Paoli  dhe përmes lidhjes video, Presidenti i Ukrainës  Volodymyr Zelensky .

Kujtojmë se, siç është bërë traditë,  fituesi i Festivalit të 73-të të “Canzone Italiana” do të marrë pjesë, duke përfaqësuar Italinë, në edicionin e vitit 2023 të Eurovision Song Contest.

Pesë netët e Festivalit të Sanremo-s 2023 do të transmetohen ekskluzivisht në RTSH 1, RTSH Muzikë dhe RADIO TIRANA 1.

Ju sugjerojmë