Ballina Trupi dhe shëndeti Për të shmangur flokët e thinjur rekomandohen ushqime të pasura me acide...

Për të shmangur flokët e thinjur rekomandohen ushqime të pasura me acide yndyrore esenciale Omega 3, vaj ulliri, avokado,

0

Për të shmangur flokët e thinjur rekomandohen ushqime të pasura me acide yndyrore esenciale Omega 3, vaj ulliri, avokado, fruta të thata si arra dhe fara, si dhe ato të pasura me vitamina B dhe E, magnez dhe zink.

1.Maskë me piper i zi, kos dhe vaj bajamesh: Në një enë shtoni 10 gr piper të zi të grirë, 1 lugë gjelle me kos dhe një lugë gjelle vaj bajamesh. Lyeni flokët që nga maja dhe rrënjët dhe mbani përzierjen në kokë për 30 minuta. Përdoreni këtë maskë 1-2 herë në javë dhe do të vini re ndryshime që në ditët e para.

2.Maskë me kafe, kos dhe uthull molle: kosi është përbërësi kryesor që ndihmon në zbehjen e thinjave.Për këtë maskë duhet të përzieni 50 ml kos natyral, 1 lugë kafe e pazier dhe një lugë uthull molle, derisa të përftoni një masë homogjene. Pasi t’i keni larë flokët si zakonisht, aplikoje maskën nga rrënjët në maja dhe mbajeni për 90 minuta. Mbështillni flokët me qese plastike ose peshqir. Lani kokën me ujë të vakët dhe në fund thajeni në temperaturë ambienti.