tvkombi
tvkombi

Ndahet nga jeta në moshën 96-vjeçare aktorja e njohur Irene Papas

Showbiz/Lifestyle

Publikuar ne:09:09 - 14/09/2022

Aktorja ikonë Irene Papas është ndarë nga jeta në moshën 96 -vjeçare. Aktorja me origjinë shqiptare, në karrierën e saj në Greqi, trajtoi role të rëndësishme femërore në teatër dhe kinema, duke mishëruar plotësisht fuqinë e tragjedisë antike.

Irene Papas, emri i vërtetë i së cilës ishte Irini Lelekou, lindi më 3 shtator 1926 në Korinth ku ajo kaloi fëmijërinë e saj. Prindërit e saj ishin mësues dhe ajo kishte tre motra.

Adoleshenca e saj e gjen në Athinë duke ndjekur kurse aktrimi në Shkollën Kombëtare të Teatrit Klasik. Në moshën 15-vjeçare ajo nisi rrugën e saj artistike, pasi punoi si producente radiofonike, këngëtare dhe kërcimtare.

Në moshën 18-vjeçare ajo u martua me shkrimtarin Alki Papa dhe megjithëse martesa e tyre nuk zgjati shumë, aktorja mbajti mbiemrin me të cilin u bë e njohur në mbarë botën.

Në hapat e saj të parë në skenë, ajo mori pjesë në produksionet e Teatrit Kombëtar. Talenti i saj unik dhe interpretimet e shkëlqyera në tragjeditë antike si “Medea” dhe “Elektra” e bënë atë shumë shpejt të famshme. Dashuria dhe respekti i aktores për dramën antike ishte i madh.

Kur vendosi të ndalonte interpretimin e roleve të tilla, ajo deklaroi në një intervistë për gazetën “Avenire” në Romë: Vendosa që nuk do të aktroj më, sepse tragjedia ka një përgjegjësi të madhe. Dhe frika se nuk mund ta përballoja do të më bënte të ndihesha shumë keq.

Ju sugjerojmë