Ballina Kulture Mediat amerikane artikull për Shqipërinë: 8 arsye pse duhet ta vizitoni këtë...

Mediat amerikane artikull për Shqipërinë: 8 arsye pse duhet ta vizitoni këtë verë

2

Shqipëria është një destinacion udhëtimi që duhet parë për familjet dhe individët në vitin 2023, sipas ëebsite të udhëtimeve me bazë në SHBA, Travel Lifestyle.

Sipas tyre, vend ballkanik me pak më shumë se dy milionë banorë, krenohet me të paktën tetë arsye të mira për t’u vizituar, duke përfshirë vendet e UNESCO-s, kuzhinën e këndshme, plazhet mahnitëse, alpet..dhe kafen!

1. Plazhet

Shqipëria ka disa nga plazhet më të mira në të gjithë Evropën. Këtu, udhëtarët që duan të pushojnë, mund të ndalojnë dhe të ndiejnë rërën midis gishtërinjve të këmbëve të tyre, ndërkohë që shikojnë qiellin blu shqiptar. Turistët zgjedhin plazhet me rërë ose me guralecë, sepse Shqipëria i ka të dyja llojet. Aventura në plazh fillon pas Qafës së Llogaras. Më pas ai shtrihet përgjatë rivierës shqiptare në Ksamil.

2. Muzetë

Pa dyshim, Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, pulson me energjinë e gjallë tipike të kryeqyteteve ballkanike dhe krenohet me një mori muzesh magjepsëse dhe hapësirash arti që duhet të jenë në listën e të gjithëve për vizitat shqiptare.

Në krye të axhendës është Bunk’Art, një bunker i kohës së Komunizmit, i vendosur në periferi të Tiranës, tashmë i risjellë si një muze. Në zemër të qytetit, vende të tjera të shquara përfshijnë Bunk’Art2 dhe Shtëpia e Gjetheve, e cila dikur shërbente si qendër për policinë klandestine të diktatorit Hoxha.

3. Ushqimi

Është pothuajse e pamundur të gjesh ushqim autentik shqiptar përveçse brenda trojeve të Shqipërisë. Kuzhina shqiptare përfshin gjëra të shijshme si ullinj të rritur në vend, pite, byrek, djathë të punuar me dorë etj.

Ka shumë vende që shërbejnë ushqim në rrugë dhe në stilin e tapas-it, por edhe shumë restorante si Oda, Padam, Mullixhiu dhe më shumë. Jini të përgatitur të provoni ushqime gjatë gjithë ditës, sepse shitësit ambulantë e bëjnë të vështirë të rezistosh.

4. Kafeja

Dashamirët e kafesë mund të kënaqen me cilësinë e kafesë në Shqipëri.

Kafeja është e rrënjosur në kulturën shqiptare dhe vendasit e pinë me çdo vakt. Ka një bollëk kafenesh në çdo qytet të Shqipërisë, veçanërisht në Tiranë, ku vendasit mund të gjenden të ulur jashtë dhe duke pirë kafe dhe duke biseduar.

5. Alpet

Alpet Shqiptare, të njohura edhe si Bjeshkët e Nemuna, ofrojnë një spektakël mahnitës të peizazheve të thyera në Shqipëri. Të njohur për pamjet e tyre spektakolare, ato janë një parajsë për entuziastët e natyrës me mundësi për shëtitje, ngjitje malore dhe vëzhgim të kafshëve të egra. Këto maja ndërthuren me fshatra malorë, ku traditat shekullore ende lulëzojnë, duke i shtuar pasurinë kulturore rajonit. Një udhëtim këtu është një hap prapa në kohë dhe një përqafim i natyrës së paprekur, që të lë pa frymë.

6. Mikpritja

Ndryshe nga disa kultura të huaja, kultura shqiptare është e ngrohtë dhe tërheqëse për vizitorët. Shqiptarët njihen si një nga popujt më miqësorë në të gjithë botën. Mos hezitoni të bisedoni me vendasit, nëse keni nevojë për udhëzime për në një restorant të mirë, ose keni pyetje në lidhje me ndonjë vend turistik që po mendoni të vizitoni. Populli shqiptar është po aq kurioz për ju, sa edhe ju për ata, dhe ata janë të lumtur të bisedojnë me turistët.

7. UNESCO dhe atraksionet arkeologjike

Shqipëria është shtëpia e disa prej mrekullive më interesante arkeologjike, si dhe vendi i shumë mrekullive të UNESCO-s të botës. Disa qytete nuk duhen humbur, si Apolonia, Butrinti etj. Ju do të jeni në gjendje të endeni mes kështjellave dhe rrënojave të lashta dhe të merrni vërtet një ndjenjë të së kaluarës historike të Shqipërisë. Sigurohuni që të vizitoni gjithashtu fshatrat si përrallë të Korçës, Beratit dhe Gjirokastrës, për një eksperiencë magjepsëse që do ta mbani mend gjithmonë. Pjesa më e mirë e të gjithave është se nuk do të hasni shumë turma, siç bëni në qytetet e tjera të mëdha në botë.

8. E përballueshme ekonomikisht

Udhëtimi pas Covid-it është bërë shumë më i shtrenjtë. Çmimet e hoteleve dhe ushqimeve u rritën në destinacione turistike në Evropë si Kroacia, Italia apo Greqia. Duke qenë se turistët në Shqipëri ende s’kanë qenë në një masë të madhe, vendi mbetet ende një nga vendet më të përballueshme për t’u vizituar në Evropë.

 

Artikull i publikuar fillimisht te monitor.al