Ballina Vendi LEVIZJA E EPITAFIT NE FIER, QINDRA BESIMTARE MARRIN PJESE NE CEREMONI

LEVIZJA E EPITAFIT NE FIER, QINDRA BESIMTARE MARRIN PJESE NE CEREMONI

2

Besimtaret ortodoks ne Fier kane ndjekur nga afer procesionin e levizjes se epitafit ne qytet. Rituali organizuar nga Mitropolia e Apolonise dhe Fierit ka nisur nga Kisha e “Shen Gjergji”, ka pershkuar nje nga akset kryesore te qytetit te Fierit, duke percjelle mesazhe te vellazerimit paqes dhe dashurise. E Premtja e Zeze ,simbolizon sakrificat dhe vuajtjet e Jezu Krishtit, i cili me mekatet e botes mbi shpine, rrugetoi mundimshem drejt vendit ku u kryqezua, per tu ngjallur te dielen e Pashkes

https://youtu.be/nEugPhyHkrw