tvkombi
tvkombi

Kupa e Botës 2022: nga hotelet 4000 dollarë në natë deri te avionët lundrues luksoz

Uncategorized

Publikuar ne:18:19 - 23/11/2022

Deri më tani, tre milionë bileta janë shitur për turneun, pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare për një bojkot mbi kriminalizimin e homoseksualitetit nga Katari dhe trajtimin e punëtorëve të ndërtimit, 6,500 prej të cilëve raportohet se kanë vdekur që kur vendit iu dha e drejta për të pritur.

Katari raportohet se ka shpenzuar 200 miliardë dollarë për përgatitjet për të pritur Kupën e Botës, duke e bërë atë Kupën e Botës më të shtrenjtë në histori. Fillimisht, mbajtësit e biletave ishin në gjendje të rezervonin akomodimin vetëm nëpërmjet Agjencisë zyrtare të Akomodimit të Katarit 2022, përpara se ajo të hapej për palët e treta në shtator.

Nga anijet e lundrimit deri te fermat eko këtu po qëndrojnë tifozët, lojtarët dhe punëtorët ndërsa Kupa e Botës po zhvillohet në Katar. Hoteli me pesë yje pretendon se “përzien traditën artistike të Katarit dhe kohën e lirë bashkëkohore të nivelit të lartë”, duke u bazuar në një “distrikt bregdetar në rritje pranë Dohas Qendrore”.

Ka 101 dhoma në vend së bashku me pesë restorante dhe sallone, një spa, qendër trajtimi dhe palestër. Dhomat kryesore janë 463 metra katrorë, brenda shtëpive të trashëgimisë me çati prej kashte me çmime të listuara në internet duke filluar nga 124 dollarë për natë. Dhomat më të lira fillojnë nga 70 dollarë megjithëse është e paqartë se sa kushtojnë dhomat gjatë turneut.

Të gjithë mysafirët që hyjnë në Katar për turne kanë nevojë gjithashtu për një kartë Hayya, e cila jep një leje hyrjeje, hyrje në stadium dhe udhëtim falas në rrjetin e metrosë dhe autobusëve e cila kushton 25 dollarë. Partnerët e skuadrës së futbollit të Anglisë duke përfshirë Kate Kane, Megan Davison dhe Sasha Attwood thuhet se do të qëndrojnë në një anije lundrimi me 2626 kabina gjatë qëndrimit të tyre në Katar.

Anija krejt e re MSC World Europa është një anije 216 tonëshe e cila fle 6,762 pasagjerë dhe punëson 2,138 anëtarë të ekuipazhit. Gjatë Kupës së Botës, ai do të ankorohet në brigjet e Doha dhe do të përdoret si një hotel lundrues. Me 22 kuverta të larta, 47 metra të gjerë dhe duke mbuluar 430,556 metra katrorë hapësirë ​​publike, anija e cilëson veten si një “metropol urban ultramodern në det”.

Çmimet fillojnë nga 289 dollarë për natë, me dhomat më të buta të mobiluara me ballkone, banja private me vorbull dhe hapësirë ​​deri në 840 metra katrorë. Ka 13 restorante në bord, të gjitha të hapura 24/7, duke përfshirë Chef’s Garden Kitchen, të drejtuar nga Niklas Ekstedt me yll Michelin. Anija ka gjithashtu mikro-birrarinë e saj, së bashku me një përzgjedhje të bareve, shtëpive të çajit dhe kafeneve.

Ka shtatë pishina, një qendër spa dhe Wellness dhe një shëtitore 104 metra e cila përmban rrëshqitjen më të gjatë të thatë në det po, e keni lexuar mirë. E bërë nga çelik inox, Helter Skelter i madh mund t’ju zbresë 11 kuvertë në lartësi.

MSC World Europa, MSC Poesia me katër yje, do të përdoret gjithashtu si një hotel lundrues për Kupën e Botës. Në bord ka 1265 kabina, tre pishina, fusha tenisi dhe basketbolli, bare dhe restorante, dhe çmimet fillojnë nga 148 dollarë për natë.

Duke filluar nga 94 dollarë në natë, Caravan City me tre yje është ajo që mund të prisni: një përzgjedhje karvanesh në një ngastër toke me pluhur. Çdo karvan është i pajisur me një krevat, dush, ajër të kondicionuar, TV dhe një zonë ngrënieje.

Ka 1800 tenda në këtë fshat me dy yje në gadishullin verior të Dohas. Kushton mbi 172 dollarë për natë, secili vjen me dy krevate teke, një komodinë dhe mëngjes falas. Në stilin e vërtetë të kampingut, banjat dhe tualetet janë të përbashkëta.

/rtsh.al/

Ju sugjerojmë