Ballina Kulture Kukulla Mulan mbushi 25 vjeçe. Pse shumë fëmijë nëpër botë u lidhën...

Kukulla Mulan mbushi 25 vjeçe. Pse shumë fëmijë nëpër botë u lidhën pas pavarësisë së figurës së saj

1

Mulan u bë filmi i 36-të i animuar i publikuar nga Disney 25 vjet më parë.

Êshtë ende një nga filmat e animuar më të dashur dhe më të guximshëm të Disney-t, falë personazhit të tij të guximshëm dhe me shpirt të lirë të portretizuar nga Ming-Na Wen. Filmi, i bazuar në legjendën e lashtë kineze të luftëtares Hua Mulan, u bë një hit i menjëhershëm pas publikimit të tij më 19 qershor 1998, duke fituar mbi 300 milionë dollarë dhe një nominim për Oscar. Filmi gjithashtu nisi karrierën e Christina Aguilera-s, pasi interpretimi i saj i baladës “Reflection” i hapi dyert e karrierës 17-vjeçares së asaj kohe.

Filmi i 36-të i animuar i publikuar nga Disney, Mulan ishte i pari që u prodhua kryesisht në Florida në studion e animacionit Disney në Studios Disney-MGM (tani Studios Hollywood Disney).

Më shumë se 700 animatorë punuan për pesë vjet me Mulan, i cili bazohet në një legjendë kineze 2000 vjeçare. Zhvillimi i filmit filloi në vitin 1994, kur prodhimi dërgoi një grup mbikëqyrësish artistik në Kinë për tre javë për frymëzim dhe për të mësuar më shumë rreth kulturës.

Drafti i parë i Mulanit ishte një komedi romantike, me një Mulan që ia mbathte pasi babai i saj kërkon ta fejojë me Li Shang. Megjithatë, kur shkrimtari Chris Sanders u mor për të punuar për skenarin, ai i kërkoi ekipit krijues që t’i qëndronte më besnik legjendës origjinale.

Mulan është e vetmja heroinë e Disney-t që në të vërtetë nuk është mbretërore. Ajo nuk ka lindur si mbretërore, as nuk u martua me një princ.

Si fëmija i vetëm i një veterani të moshuar lufte, Mulan shpërfill traditën dhe ligjin duke u maskuar si burrë në mënyrë që të regjistrohet në ushtri në vend të babait të saj të sëmurë. Ndaj edhe Mulan është një nga më të preferuarat.