Ballina Vendi Keni Shqetësime nga Shiatiku? Gjeni Disa Kura Natyrale me Rëndësi për Shëndetin

Keni Shqetësime nga Shiatiku? Gjeni Disa Kura Natyrale me Rëndësi për Shëndetin

1

Kur acarohet shiatiku, i gjithë organizmi përjeton dhimbje, mpirje dhe kontraktime. Foto: Flickr

Dimri është një nga periudhat kur nervi shiatik rikujtohet t’ju sjellë dhimbje.

Kjo shkaktohet nga acarimi ose shtypja e këtij nervi. Zakonisht ndikon vetëm një pjesë e trupit, por ka tendencë të jetë dhimbje e ashpër.

Dhimbja zakonisht shtrihet nga pjesa e poshtme e shpinës në pjesën e pasme të kofshës dhe poshtë përmes këmbës.

Mund të shoqërohet me simptoma si djegie ose ndjesi shpimi në këmbë, dhimbje që shkakton vështirësi në këmbë ose ulje, dhe mpirje poshtë këmbës së prekur.

Edhe pse ka mjaft trajtime farmaceutike për shiatikun, ato mund ta lehtësojnë vetëm përkohësisht dhimbjen.

Plus, shumica e injeksioneve steroide mund të shkaktojnë efekte anësore serioze.

Ju mund të përdorni disa mënyra natyrore, për të zvogëluar presionin mbi nervat nervore të irrituar. Në shumicën e rasteve, problemi kalon për rreth 6 javë.

Kompresa të nxehta ose të ftohta

Përdorimi i kompresave të nxehta ose të ftohta ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve. Trajtimi i nxehtësisë relakson muskujt e tensionuar që shtypin nervin shiatik.

Vendosni një kompresë të nxehtë ose të ftohtë në zonën e prekur për 15 deri në 20 minuta.

Bëjeni këtë çdo disa orë derisa të keni lehtësim. Shënim: Mos përdorni fasha të ftohta nëse keni probleme të qarkullimit të gjakut.

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë është një tjetër mjet efektiv natyror për shiatikun. Ai përmban një përbërje të quajtur kurkumin që ndihmon në zvogëlimin e dhimbjeve të nervit dhe inflamacionit.

Shtoni 1 lugë çaji shafran të Indisë në 1 filxhan qumësht. Ju gjithashtu mund të shtoni një shkop të vogël kanellë. Ëmbëlsoni këtë pije të shëndetshme me mjaltë dhe pijeni atë dy herë në ditë derisa të shihni përmirësim.

Konsultohuni me mjekun tuaj fillimisht. Shafrani i Indisë mund të mos jetë i përshtatshëm për ata që marrin hollues të gjakut ose ilaçe diabetike. Ata që vuajnë nga gurët e tëmthit duhet gjithashtu ta shmangin atë.

Specat Djegës

Këta përmbajnë një përbërës aktiv të quajtur kapsaicin që punon si një qetësues natyror i dhimbjeve.

Blini në farmaci një krem ​​ose vaj që përmban 0.025% në 0.075% kapsaicin. Fërkojeni me të zonën e prekur deri në 4 herë në ditë, të paktën për 1 javë.

Shënim: Krem Capsaicin ose vaj mund të shkaktojë një ndjesi djegie fillimisht. Mos e aplikoni atë në lëkurë të çarë.

Masazh në zonën e prekur

Terapia e masazhit lehtëson dhimbjet e nervit shiatik dhe ndihmon trupin të shërohet vetvetiu, veçanërisht nëse problemi shkaktohet nga një goditje muskulore.

Masazhoni zonën e prekur me vajin e lulebasanit 2 ose 3 herë në ditë derisa të merrni lehtësim. Lulebasani ka veti anti-inflamatore që lehtësojnë dhimbjet e nervit shiatik.

Një tjetër mundësi është që të shtoni 3 lugë pluhur arre moskat në 1 filxhan vaj susami. Vloni përierjen për pak minuta.

Lëreni të ftohet dhe me të bëni masazh zonën e prekur derisa të qetësohet. Bëjeni këtë disa herë në ditë për disa javë.

Ushtrime Fizike

Aktiviteti fizik është shumë i dobishëm për trajtimin e shiatikut. Një ditë ose dy pas acarimit të nervit shiatik, filloni një program të rregullt të stërvitjes për të forcuar muskujt e barkut dhe shpinës.

Shënim: Konsultohuni me mjekun tuaj për të zbatuar programin e duhur të stërvitjes për rastin tuaj./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.