tvkombi
tvkombi

Joe Biden: Vrasja e liderit të Al-Kaedës, drejtësia shkoi në vend!

Bota

Publikuar ne:07:27 - 02/08/2022

SHBA-  Presidenti Joe Biden ka dalë në një deklaratë për shtyp nga Shtëpia e Bardhë për të njoftuar se udhëheqësi i al-Kaedës, Ayman al-Zawahri është vrarë në një sulm me dron amerikan në Kabul, një operacion që ai tha se dha drejtësi dhe shpreson se “një masë tjetër mbylljeje” për familjet e viktimave të sulmet e 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara.

Presidenti tha se zyrtarët e inteligjencës amerikane gjurmuan al-Zawahri në një shtëpi në qendër të Kabulit, ku ai ishte fshehur me familjen e tij. Presidenti miratoi operacionin javën e kaluar dhe ai u krye të dielën.

“Ai kurrë më, kurrë më, nuk do të lejojë që Afganistani të bëhet një strehë e sigurt e terroristëve sepse ai është larguar dhe ne do të sigurohemi që asgjë tjetër të mos ndodhë”- tha Biden duke shtuar: Drejtësia është vënë dhe ky lider terrorist nuk është më”.

Al-Zawahri dhe Osama bin Laden planifikuan sulmet e 11 shtatorit. Bin Laden u vra në Pakistan më 2 maj 2011, në operacionin e kryer nga US Navy SEAL pas një gjueti gati dhjetëvjeçare.

Sulmi u krye nga CIA, sipas pesë personave të njohur me çështjen, të cilët folën në kushte anonimiteti. As Biden dhe as Shtëpia e Bardhë nuk detajuan përfshirjen e CIA-s në grevë.

Ju sugjerojmë