Ballina Lajme Ish-ministri i Drejtësisë në Kinë dënohet me vdekje

Ish-ministri i Drejtësisë në Kinë dënohet me vdekje

1

Ish-ministri i drejtësisë i Kinës, Fu Zhenghua, është dënuar me vdekje me dy vjet pushim, për marrje ryshfeti, tha media shtetërore të enjten, njofton Deutsche Welle.

Dënimi me vdekje i Fu do të zëvendësohet në një burgim të përjetshëm pas dy vjetësh, pa mundësi lirimi me kusht, shtoi media shtetërore.

Gjashtëdhjetë e shtatë vjeçari Fu – i cili udhëhoqi disa hetime të profilit të lartë dhe goditje ndaj korrupsionit – pranoi se kishte marrë ryshfet mbi 117 milionë juanë (16.5 milionë euro, 16.3 milionë).

Ai u deklarua fajtor për shpërdorim të pushtetit të tij ndërsa shërbente në role të ndryshme qeveritare, duke përfshirë shefin e policisë për kryeqytetin, Pekinin, nga 2005-21. Sipas televizionit shtetëror, ish-ministri po tentonte të fshihte krimet e kryera nga vëllai i tij dhe bashkëpunëtorët e tjerë.

Vendimi vjen në mes të një spastrimi të shtuar të zyrtarëve përpara një kongresi vendimtar të Partisë Komuniste, ku presidenti Xi Jinping pritet gjerësisht të sigurojë një mandat të tretë si udhëheqës i vendit.

Një kryqëzatë e gjatë kundër korrupsionit ka filluar që kur Xi u bë sekretar i përgjithshëm i Partisë Komuniste në 2012.

Të mërkurën, tre ish-shefa policie të provincës Shangai, Chongqing dhe Shanxi u dënuan gjithashtu me vite burg – duke përfshirë një të përjetshëm – për korrupsion.