Ballina Bota Historia e pabesueshme! Nëna 50-vjeçare bart shtazëninë e së bijës, sjell në...

Historia e pabesueshme! Nëna 50-vjeçare bart shtazëninë e së bijës, sjell në jetë mbesën

1

Në janar 2021, Kaitlyn Munoz kishte parkuar diku jashtë, duke pritur që djali i saj të zgjohej nga gjumi, kur papritmas e goditi një valë trishtimi. “Një ditë më parë mora vesh se një grup anëtarësh të familjes ishin shtatzënë dhe ata po flisnin se sa e lehtë ishte”, – i tha Munoz, 25 vjeçe, “TODAY Parents”.

Munoz dhe bashkëshorti i saj, Miguel, një avokat, kishin vite që luftonin me infertilitetin. Me ndihmën e fekondimit in vitro (IVF) ata mirëpritën një djalë të shëndetshëm të quajtur Callahan në vitin 2019. Por për shkak të një sëmundjeje autoimune, Munoz iu tha nga mjekët se ajo nuk do të ishte më në gjendje të mbante në mënyrë të sigurt një shtatzëni tjetër. Veshkat e saj ishin shumë të dëmtuara.

“Isha e shkatërruar”, – zbuloi Munoz. Ajo ishte rritur me shtatë vëllezër e motra dhe ëndërronte të rikrijonte përvojën për Callahan. “Gjithçka që kam dashur ndonjëherë ishte një familje e madhe, si ajo që kisha vetë”, – tha ajo.

Callahan sapo kishte filluar të trazohej në karrigen e tij të makinës në parking, kur telefoni i Munoz filloi të binte. Ishte nëna e saj, Chalise Smith, e cila ishte gati t’i bënte një ofertë që do t’i ndryshonte jetën.

“Unë i thashë vajzës: e di që ju kanë mbetur dy embrione nga IVF. Dua t’i mbaj ato embrione, nëse dëshironi mund të jem zëvendësuesja juaj në shtatzëni”, – tha Smith, 50 vjeçe. Smith nënvizoi se ideja i erdhi fillimisht pasi Kaitlyn i dërgoi një video. Në të, ajo i thoshte se ishte mirënjohëse që përjetoi lindjen e Callahan.

“Ajo e pranoi se Perëndia ishte në dijeni të saj dhe e donte atë”, – tha Smith, një anëtare e Kishës së Jezu Krishtit të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme. Ndërsa Smith shikonte pamjet, ajo ishte e mbushur me emocione.

Kaitlyn Munoz honored her mother, Chalise Smith, by giving her daughter the name Alayna Kaitlyn Chalise Munoz.  (MaKenna Toolson Photo)

“Më kujtohet vetëm se kam menduar: Ju duhet t’i mbani ato embrione. Por gjithashtu i thashë vetes: Prit. Së shpejti do të bëhesh 50 vjeçe. A është kjo diçka e mençur? A është kjo zgjedhja e duhur? Doja të sigurohesha që të isha në rregull me Perëndinë”.

Tri javë më vonë, pas shumë mendimesh dhe lutjesh, Smith mori përgjigjen e saj. “Koha e telefonatës së mamasë sime ishte e çmendur, – kujton Munoz. – Po kaloja një ditë kaq të vështirë. Është sikur ajo e ndjeu atë…”

Pasi Smith u pastrua nga ana mjekësore për të kryer shtatzëninë e saj të nëntë, dy embrionet e mbetura të Munoz iu transferuan përmes IVF. Një embrion u ngjit dhe më 17 maj, Smith lindi Alayna Kaitlyn Chalise Munoz në Spitalin Amerikan. Vajza e vogël, e cila peshonte 7 kg, u vendos menjëherë në krahët e Munoz.

Alayna, who was born last month, joins 2-year-old brother, Callahan. (MaKenna Toolson Photo)

Smith tha se u përlot në dhomën e lindjes: “Aty ndjeva fuqinë e dashurisë, fuqinë e vetëmohimit dhe sakrificës. Ishte shumë emocionuese. Ne patëm vetëm një moment lavdie në këtë tokë, vetëm një moment parajse”.

Smith tani është tri javë pas lindjes dhe ndihet shkëlqyer: “Të nesërmen as që e ndjeva sikur kisha lindur një fëmijë. Ishte si një mëshirë fizike. Shërimi im nuk ishte asgjë”. Familja Munozes jeton në Teksas, ndërsa Smith banon në Utah me burrin e saj, Kyle. Të qenit më shumë se 1000 milje larg njëri-tjetrit është sfiduese për të gjithë.

“Ne e patëm të vështirë të thonim lamtumirë, – tregon Smith. – Mamaja ime më bëri dhuratën më të madhe në botë”. Kaitlyn tha: “Mami, a e kupton se çfarë po thua? Kjo është një marrëveshje e madhe”. Smith kujton: “Unë i shpjegova se nuk ishte një vendim i nxituar”.