Ballina Bota Grabiten 15 milionë dollarë sende me vlerë në aeroportin e Torontos

  Grabiten 15 milionë dollarë sende me vlerë në aeroportin e Torontos

  1

  KANADA- Policia po heton një grabitje ari në Aeroportin Ndërkombëtar të Torontos. BBC raporton se sipas policisë mendohet të jenë vjedhur më shumë se 15 milionë dollarë sende me vlerë.

  Aeroporti është një vend që përdoret shpesh për të transportuar arin e minuar në provincën Ontario. Kontejneri i avionit “me vlerë të lartë” mbërriti në aeroport në mbrëmje dhe u transportua në një objekt mbajtës ngarkesash. Policia beson se ari dhe mallra të tjera u vodhën të hënën pasi kontejnerët u hoqën nga avioni.

  Inspektori i Policisë Rajonale të Peel, Stephen Duivesteyn tha se ekipi i tyre po heton “të gjitha rrugët” dhe e përshkroi incidentin e së hënës si “të izoluar” dhe “të rrallë”. Zyrtarët kanë refuzuar të thonë se cila linjë ajrore e ka dërguar ngarkesën, ose nga ka ardhur ngarkesa dhe destinacioni i saj i synuar.

  Minierat e arit nga Ontario veriore shpesh dërgojnë shufra ari ose argjendi përmes aeroportit të qytetit, i cili trajton gati gjysmën e ngarkesave ajrore të vendit.