tvkombi
tvkombi

Goditet një rrjet shpërndarësish droge në Ibiza, pjesa më e madhe shqiptarë. Si u kap në banesë me partneren një prej tyre, i sekuestrohet një makinë 300 mijë euro

Lajme

Publikuar ne:07:42 - 14/09/2022

Arrestime dhe kërkime të shumta në një operacion kundër drogës nga Garda Civile në Ibiza.

Disa automjete zënë pozicione në rrethinat e një shtëpie familjare dykatëshe që ndodhet pranë rrethrrotullimit të hyrjes së qytetit. Një operacion special i Gardës Civile depërton në pronën e treguar më parë nga një hetim i mundimshëm i nisur muaj më parë. Regjistrimet u bënë njëkohësisht në pjesë të tjera të ishullit si Puig d’en Valls, Ibiza ose Sant Josep. Ato ishin sekuencat e para të fazës së shfrytëzimit të një operacioni që ka çmontuar një grup kriminal të dedikuar për trafikun e drogës dhe pastrimit të parave.

Sipas informacioneve të mbledhura nga Periódico de Ibiza dhe Formentera, operacioni është finalizuar gjatë së martës me rreth një duzinë arrestimesh. Bilanci i rezultateve edhe sekuestrimi i mijëra eurove cash, sasive të ndryshme lëndësh narkotike, automjete të shtrenjta dhe ora me vlerë.

Në shtëpinë e Santa Gertrudis disa agjentë nxjerrin nga një automjet të gjithë materialin e nevojshëm për kontrollin shterues: kazma, lopata, skaner, detektorë metali. Në kërkim bashkohen edhe specialistët e njësisë së qenve. Njëri pas tjetrit, tre qen dalin në veprim. Secili ka një objektiv të ndryshëm: drogë, para dhe armë.

Policia gjeti dhe sekuestroi 50.000 euro para cash, dy ora me vlerë dhe një fuoristradë Mercedes me vlerë mbi 300.000 euro. Burri që banonte me partneren e tij është arrestuar.

Në mesditë, pas më shumë se pesë orësh kërkimesh të imtësishme, individi me origjinë shqiptare del i prangosur dhe i ruajtur nga dy agjentë të Gardës Civile përpara vështrimit të habitur të disa fqinjëve.
Imazhe të ngjashme prodhohen në Puig d’en Valls, në torno Can Sifre dhe në Sant Josep. Të arrestuarit janë transferuar në zyrat e Kompanisë së Gardës Civile.

Orët e para të operacionit përfshinin demontimin e disa pikave të shitjes së lëndëve narkotike. Sipas të dhënave, pjesa më e madhe e të arrestuarve janë nga Evropa Lindore, me origjinë nga Shqipëria.

Aksionet dhe kontrollet në banesa dhe ambiente tregtare kanë zgjatur deri në orët e vona të pasdites.
Operacioni spektakolar i zhvilluar dje i bashkohet dy operacioneve të tjera të mëdha të kryera javët e fundit në ishull kundër grupeve kriminale të specializuara në trafikun e drogës dhe pastrimin e parave.

Ju sugjerojmë