Ballina Bota Gati per te dhen jeten e tyre!Trupat ukrainase shtrihen ne rruget e...

  Gati per te dhen jeten e tyre!Trupat ukrainase shtrihen ne rruget e Kievit me arme ne duar

  2

  Forcat ukrainase janë fotografuar në rrugët e Kievit duke mbajtur pozicionet e tyre përgjatë një autostrade për të luftuar me trupat ruse që të mos merrnin kontrollin e kryeqytetit.

  Por forcat ruse kanë hyrë në Kiev, por nuk dihet se ku qëndrojnë dhe numri i tyre i saktë është i paqartë. Në orët e para të mëngjesit u raportuan të shtëna në Obolov, ndërsa ministia e mbrojtjes u bëri thirrje banorëve që të qëndronin në shtëpi dhe të përgatisnin molotov për t’ju hedhur pushtuesve.

  Forcat ruse janë parë edhe në rrethet Vorzel, Bucha, Irpen.

  Trupat ruse mendohet se kanë hyrë nga verilindja, pasi kanë marrë Cernobilin. Më shumë trupa ruse dhe forca të blinduara po shkojnë drejt kryeqytetit nga Konotop, në lindje, duke anashkaluar qytetin e Chernihiv ku u përplasën me rezistencën e Ukrainës.