Ballina Lajme Kronike Escobar: Vështirësitë që kemi me Kryeministrin Kurti nuk ndikon në raportet mes...

Escobar: Vështirësitë që kemi me Kryeministrin Kurti nuk ndikon në raportet mes popujve tanë

7

Emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Gabriel Escobar i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Kosovë bashkë me Emisarin Miroslav Lajçak, në një bisedë me gazetarë kosovarë, ka thënë se raportet që administrata amerikane ka aktualisht me Kryeministrin Kurti nuk i prekin raportet mes dy vendeve dhe popujve.

“Shpresoj se njerëzit e kuptojnë se çfarëdo vështirësi që i kemi me kryeministrin Kurti nuk e afektojnë këtë sentiment. Por i kemi disa sfida në raportet bilaterale derisa po merremi me Kryeministrin Kurti. Dua të jem shumë i sinqertë SHBA ka qenë përkrahësi juaj më i madh dhe më dhemb që shoh se njerëzit mendoj se disi po e çojmë raportin tonë me Kosovën për përfitime të Serbisë. Dua t’ju rikujtoj Serbia ka qenë kundër pavarësisë tuaj më 2008 dhe ne shkuam përpara, ata ishin kundër fsuahtës për njohje dhe ne ecëm tutje, ata ishin kundër Këshillit të Evropës dhe ne ecëm tutje, ata ishin kundër zgjedhjeve dhe rezultateve dhe ne thamë se ato ishin të drejta dhe të lira,” ka thënë Escobar.

Qetësimi i situatës në veri të Kosovës, mbajtja e zgjedhjeve të reja dhe kthimi në dialog ishin tre kërkesat e të dërguarit të Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, dhe të dërguarit amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobarit, gjatë takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Takimet e Lajçak dhe Escobar gjatë vizitë dyditore në Kosovë, është takuar me Presidenten Vjosa Osmani dhe më pas me liderët e partive politike opozitare.