Ballina Bota Eksod nga Tunizia në Itali, mbytet një varkë, 19 të vdekur. Mbi...

  Eksod nga Tunizia në Itali, mbytet një varkë, 19 të vdekur. Mbi 3000 emigrantë mbërritën në Lampeduza në 24 orët e fundit

  1

  Të paktën 19 njerëz vdiqën në rrugën tuniziane ndërsa urgjenca e uljes vazhdon: mbi 3,000 mbërritje në Lampeduza në 24 orë. Për të zgjeruar fenomenin edhe udhëtime të reja pa skafistë.

  Vazhdon urgjenca e emigrantëve. Mbrëmjen e sotme në portin e Barit pritet të mbërrijë anija Geo Barents e Mjekëve pa Kufi me 190 persona të shpëtuar në brigjet e Mesdheut. Sipas ekipeve të shpëtimit, gjendja e tyre shëndetësore është e mirë.

  Ata janë të gjithë meshkuj, mes tyre ka një duzinë të mitur të pashoqëruar nga 14 deri në 17 vjeç. Shumica e tyre vijnë nga Bangladeshi. Ndërsa në Lampedusa zbarkimet vazhdojnë pa pushim: në 24 orë mbi 3 mijë ardhje të reja nga Tunizia, një rekord i ri.

  Zbarkimi i pavarur, udhëtimet e reja të bëra pa kontrabandistë, zgjerojnë gjithashtu fenomenin migrator. Në brigjet e Tunizisë një anije është mbytur dhe të paktën 19 persona kanë vdekur.

  Në shtetin e Afrikës së Veriut, kriza ekonomike dhe tensioni politik ka shkaktuar një rritje të largimeve që tashmë po alarmon Evropën dhe qeverinë italiane. Por Tunizi është vetëm një zonë tranziti për lundrimin drejt Mesdheut: refugjatët që largohen janë me origjinë nga Kongoja, Kameruni, Nigeria, Bregu i Fildishtë dhe Guinea, Sierra Leone, Siria, Tunizia, Maroku dhe Burkina Faso. Dhe aktiviteti i rojës bregdetare lokale është i pamëshirshëm, duke raportuar se në tre ditët e fundit kanë penguar 79 tentativa nisjeje, duke shpëtuar 2982 persona në bordin e varkave në vështirësi në brigjet e Sfax dhe Chebba.

  Të paktën 19 emigrantë nga Afrika Sub-Sahariane kanë vdekur në brigjet e Tunizisë kur anija në të cilën ndodheshin u mbyt teksa po përpiqeshin të kalonin Mesdheun për të arritur në Itali. Këtë e ka bërë të ditur një zyrtar i Forumit të OJQ-ve tuniziane për të drejtat sociale dhe ekonomike. Nuk dihet se kur ka ndodhur tragjedia. Roja bregdetare tuniziane shpëtoi 5 persona nga anija në brigjet e Mahdias, shtoi zyrtari i OJQ-së, duke deklaruar se emigrantët ishin larguar nga plazhet e Sfax.

  Aktiviteti në zonën italiane të Sarit (kërkim-shpëtimit) ​​është i pandërprerë. 2500 emigrantë janë shpëtuar tashmë mes Sicilisë dhe Kalabrisë, nën koordinimin e Rojës Bregdetare. 190 të humbur të tjerë janë në bordin e anijes Geo Barents, Mjekët pa Kufij, me destinacion portin e Barit, ndërsa 78 u gjetën nga Emergjenca për Jetën në ujërat malteze. Në Lampeduza, përveç njerëzve të shpëtuar nga anija OJQ Louise Michel e financuar nga Banksy, 294 të tjerë mbërritën në zbarkime të ndryshme autonome.

  Shpëtimet dhe mbërritjet po shtohen, por edhe të vdekurit po shumohen. Drama e fundit në det ka ndodhur në zonën Malteze Sar ku, pas fundosjes së dy varkave të vogla, të paktën shtatë trupa u gjetën nga anijet patrulluese të rojës bregdetare dhe forcat italiane që ndërhynë. Zyra e kapitenit të portit arriti të shpëtojë rreth dhjetë persona, ndërsa të tjerët u gjetën nga një anije peshkimi tuniziane që ndodhej në zonë, dhe më pas u shoqëruan në portin e Lampedusa.

  Vetëm pak orë më parë, në brigjet e Tunizisë, kontakti me tridhjetë e katër emigrantë nga vendet e Afrikës sub-Sahariane ishte humbur: ata janë ende të zhdukur pasi varka me të cilën po udhëtonin u fundos. Eksodi i emigrantëve bëhet i papërmbajtshëm edhe për shkak të bumit të zbarkimeve autonome, udhëtimeve të reja të bëra pa kontrabandistë.