Ballina Bota Bombat ruse nuk kursejnë as objektet e kultit në Ukrainë, Zelensky: 113...

  Bombat ruse nuk kursejnë as objektet e kultit në Ukrainë, Zelensky: 113 kisha të shkatërruara që prej fillimit të luftës

  1
  A8f963e7 C55e 411f 82fe 7baee03ed9fe

  Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se artileria ruse ka “shkatërruar” 113 kisha gjatë “luftës në shkallë të gjerë” me Ukrainën.
  Në fjalimin e tij të natës Zelensky tha se midis tyre janë kishat e lashta që i rezistuan Luftës së Dytë Botërore, por nuk i rezistuan pushtimit rus.

  “Ka edhe nga ato që u ndërtuan pas vitit 1991. Rindërtimi i Sketës së Gjithë Shenjtorëve të Lavrës Sviatohirsk filloi në 2001. 10 qershori do të ishte një tjetër përvjetor i fillimit të ndërtimit,” tha ai.

  Më herët të shtunën, CNN raportoi se Kisha e Gjithë Shenjtorëve në Sviatohirsk Lavra ishte “shkatërruar” nga granatimet ruse.
  Zelensky vuri në dukje në fjalimin e tij se “nuk është granatimi i parë i Lavrës” dhe “tre murgj të Lavrës u vranë nga bombardimet ruse të mërkurën. Shërbimet e adhurimit janë të detyruar të mbahen në bodrum.”

  Sipas Presidentit, tingujt e artilerisë ruse në hyrje janë “të vazhdueshme” në Lavra. Zelensky theksoi se Sviatohirsk Lavra “i përket Kishës Ortodokse të Ukrainës, e cila ende konsiderohet në Moskë si e lidhur me Kishën Ortodokse Ruse, por edhe kjo nuk e ndalon ushtrinë ruse”.

  (BalkanWeb)