Ballina Bota BE-ja i përgjigjet ashpër Putinit: Do të dërgojmë avionë luftarakë në Ukrainë

  BE-ja i përgjigjet ashpër Putinit: Do të dërgojmë avionë luftarakë në Ukrainë

  2

  Bashkimi Europian do të ndihmojë Ukrainën me avionë luftarakë.

  Këtë të diel në mbrëmje, shefi i politikës së Jashtme të BE-së bëri deklaratën e fortë, duke treguar se vendet e unionit do të ndihmojnë Ukrainën me armatime.

  Borrell tha se ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba ka kërkuar avionë luftarakë që mund të operojnë forcat ajrore të vendit të tij. Avionin mund të jenë modele të prodhimit sovjetik, kryesisht avionë MiG dhe Sukhoi.

  Convair NB-36H in flight. Note the radiation warning symbol on the tail. (U.S. Air Force photo)