tvkombi
tvkombi

Avioni rus përplaset me dronin amerikan/ Ambasadori rus në Uashington: Provokim! Australia: Rusia të japë shpjegime

Bota

Publikuar ne:09:42 - 15/03/2023

Australia ka reaguar mbi incidentin e avionit rus me dronin amerikan, duke thënë se Rusia nuk luan sipas rregullave. Ministri i Mbrojtjes, Richard Marles, ka deklaruar se Rusia duhet të japë shpjegime lidhur me këtë incident, ndërsa shton se “Unë mendoj se ky, përsëri, është një shembull i Rusisë që nuk luan sipas rregullave, gjë që është në të vërtetë ajo që është në rrezik në të gjithë konfliktin në Ukrainë”, raporton The Guardian.

Të martën (14 mars), një avion luftarak rus Su-27 goditi helikën e një droni të inteligjencës, mbikëqyrjes dhe zbulimit amerikan “Reaper” që vepron në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi, 

 Nga ana e saj Moska këmbëngul se avioni i saj nuk përdori armë në bord dhe nuk ra në kontakt me dronin.

Ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara, Anatoli Antonov hodhi poshtë të gjitha insinuatat e palës amerikane në lidhje me incidentin e së martës që përfshinte dronin MQ-9 Reaper të Shteteve të Bashkuara mbi Detin e Zi. Ai u shpreh se droni amerikan po kryente lëvizje provokuese dhe të qëllimshme duke ecur drejt territorit rus me transponderët e fikur.

Më 14 mars, unë u ftova në Departamentin e Shtetit, ku refuzova kategorikisht të gjitha insinuatat e palës amerikane. Theksova se UAV-ja amerikane që po lëvizte qëllimisht dhe provokuese drejt territorit rus me transponderët e saj të fikur, shkeli kufijtë e regjimit të përkohshëm të hapësirës ajrore të vendosur për operacionin special ushtarak, i cili iu komunikua të gjithë përdoruesve të interesuar të hapësirës ajrore ndërkombëtare në përputhje me norma ndërkombëtare”, vazhdoi Antonov.

Më herët, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se sistemet ruse të kontrollit të hapësirës ajrore kanë zbuluar një mjet ajror pa pilot amerikan MQ-9 të martën, duke fluturuar mbi Detin e Zi pranë Gadishullit të Krimesë drejt kufirit shtetëror të Federatës Ruse. Droni fluturoi me transponderët e tij të fikur, duke shkelur kufijtë e regjimit të përkohshëm të hapësirës ajrore të vendosur për operacionin special ushtarak, të komunikuar me të gjithë përdoruesit e hapësirës ajrore ndërkombëtare dhe të publikuar në përputhje me standardet ndërkombëtare.

Ministria shtoi se si rezultat i manovrimit të shpejtë, droni shkoi në një fluturim të padrejtuar me një humbje lartësie dhe u përplas me sipërfaqen e ujit. Ministria theksoi se avioni rus nuk përdori armë në bord, nuk ra në kontakt me mjetin ajrore pa pilot dhe u kthye i sigurt në aeroportin e tyre të shtëpisë.

Por çfarë është MQ-9 Reaper?

MQ-9 Reaper është një aeroplan i madh pa pilot i prodhuar nga kontraktori ushtarak, General Atomics. Ai operohet nga distanca nga një ekip me dy persona, i përbërë nga një pilot dhe një anëtar i ekuipazhit ajror që operon sensorë dhe drejton armët.

Avioni është 11 metra i gjatë me një hapje krahësh mbi 22 metra. Forca ajrore amerikane thotë se përdorimi i saj kryesor është si “një aset për mbledhjen e inteligjencës”, ndërsa theksoi gjithashtu “aftësinë e saj unike për të kryer” sulme precize kundër “objektivave me vlerë të lartë dhe të ndjeshme ndaj kohës”. Reaper mund të mbajë deri në 16 raketa Hellfire, ekuivalente me kapacitetin e ngarkesës së një helikopteri Apache.

/rtsh.al/

Ju sugjerojmë