Ballina Vendi Kryebashkiaku i Fierit mirpret nje grup artistesh arberesh!Artin e tyre e...

Kryebashkiaku i Fierit mirpret nje grup artistesh arberesh!Artin e tyre e percjellin dhe ne institucionin vendor!Video

1

Kryebashkiaku i Fierit Armando Subashi ka pritur sot grupin e artisteve arbereshë te cilet kane ardhur ne Fier ne kuader te eventit “Kurorezimi i Skenderbeut” qe do te mbahet neser ne Manastirin e Ardenices.

Ndersa sot ne oren 18:00 ne sallen e teatrit “Bylis”, ky grup do te na dhurojne nje koncert me kenge arbereshe.

Ja postimi i plote i kryebashkiakut Subashi:

Një nisje e bukur e ditës sot!
Pata kënaqësinë të takoja një grup artistësh arbëreshë! Na bashkoi historia,  kultura, rrënjët tona. Na bashkoi Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu! Ndamë shumë eksperienca e mendime dhe i premtuam njeri – tjetrit bashkëpunime të vazhdueshme kulturore! Ndërthurja e traditës shqiptare që vijon të jetë e pacënuar mes tyre, tregon qartë se as shekujt dhe as largësia nuk e çrrënjos dot lidhjen atdhedashëse.
I mrekulluar me dashurinë e pavenitur vëllazërore arbëreshe