Ballina Bota 10-vjeçari shurdh-memec bie në pusin 23 metra të thellë,plot me gjarpërinj e...

  10-vjeçari shurdh-memec bie në pusin 23 metra të thellë,plot me gjarpërinj e akrepa, autoritetet nuk dorëzohen per ta shpetuar

  1
  Fe

  Garë e dëshpëruar me kohën për të shpëtuar djalin 10-vjeçar shurdhmemec katër ditë pasi ai u zhyt në pus 80 këmbë të thellë ndërsa gërmuesit e shpëtimtarëve zbuluan gjarpërinjtë helmues në Indi

  Një djalë 10-vjeçar shurdh-memec ka mbetur i bllokuar në një pus 23 metër të thellë në Indi për katër ditë, ndërsa punonjësit e urgjencës po përpiqen dëshpërimisht për ta shpëtuar atë.

  Rahul Sahu ra në gropën e thellë të ujit të premten teksa luante në oborrin e shtëpisë së tij në shtetin qendror të Chhattisgarh.

  Zjarrëfikësit me turiela dhe vinça po ndihmojnë në gërmimin e një tuneli pranë pusit, për të bërë të mundur nxjerrjen e të miturit.

  Ushtria dhe anëtarët e agjencisë së reagimit ndaj fatkeqësive të Indisë po japin gjithashtu ndihmën e tyre në misionin e shpëtimit, por moti i keq, gjarpërinjtë helmues dhe akrepat e zbuluar nga gërmimi kanë penguar përpjekjet e shpëtimit.

  “Sahu i është përgjigjur deri më tani mirë forcave të shpëtimit dhe një kamera po monitoron gjendjen dhe lëvizjet e tij”, i tha AFP-së me telefon nga vendi i ngjarjes shefi i policisë së qarkut Janjgir, Vijay Agraëal.

  “Meqenëse djali nuk mund të flasë apo të dëgjojë, ne kemi një sfidë më të madhe”, shtoi ai.

  Ndërkohë, një tub oksigjeni po ushqen Sahun me ajër të pastër, por një zëdhënës i qeverisë tha se përpjekja e tunelit ishte ngadalësuar nga gurët e fortë nën tokë. Bhupesh Baghel tha se shpresonte se Sahu do të dilte nga pusi i gjallë dhe shkroi në Twitter se djali kishte ngrënë një banane që ia kishin dërguar shpëtimtarët.

  Puset e pambuluara janë një tipar i zakonshëm i fshatrave bujqësore indiane, por shpesh përfshihen në aksidente fatale që përfshijnë fëmijë të vegjël. Në vitin 2019, një fëmijë dyvjeçar u nxor i vdekur nga një pus pas një përpjekjeje shpëtimi katër-ditore në shtetin verior të Punjabit.

  Në të njëjtin vit, një fëmijë një vjeç e gjysmë u shpëtua në shtetin fqinj Haryana, pasi mbeti i bllokuar për dy ditë. Në shkurt, tragjedia goditi në Marok kur pesëvjeçari Rayan, i cili ishte bllokuar 100 metra nën tokë për katër ditë, u gjet i vdekur nga ekipet e shpëtimit.