Rajoni

Kosove: Nuk ka marrveshje per formimin e qeverise

Takimi mes tri partive të bllokut opozitar, LDK-AAK-Nisma dhe Lëvizjes Vetëvendosje, ka përfunduar pa marrëveshje. Mirëpo, nuk përjashtohet mundësia për takime tjera.Pas takimit , kryetari i kësaj të fundit, Albin Kurti, ka deklaruar për media se nuk është arritur marrveshje me opozitarët për pikat që u janë parashtruar nga subjekti i tij politik.
Kurti ka bërë të ditur se pa marrëveshje, VV nuk do të votojë qeverinë e opozitës dhe as kryeparlamentarin.
Ndërsa, Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur se kanë qenë shumë afër marrëveshjes, por , sipas tij, kanë dalë disa elemente të reja nga dokumenti bazë.
marrëveshja e shumë përfolur  mes  këtyre subjekteve politike, është duke shkuar drejtë dështimit pasi   disa kerkesa  si  dialogu me Serbine  dhe privatizimi   nuk pranohen nga grupi i perbere nga tre partite opozitare. Mustafa e Haradinaj,   kanë konfirmuar vazhdimin e përgjegjësive që ka Kosova për dialogun me Serbinë.

 

Sllovenia ne zgjedhje te parakoheshme

Pasi shmangi nje faliment te sigurt vitin e shkuar, Sllovenia po behet gati per zgjedhje te parakoheshme parlamentare.  Politikani dhe djali I heroit sportive miro Cerar eshte pretendent per tu bere kryeminister.  Ai ka themeluar partine  SMC te qendres se majte vetem pese jave para ketyre zgjedhjeve. Nese Cerar fiton, analistet presin qe partia e tij te hyj ne koalicion qeveritare me Social demokratet dhe Partine e Pensionisteve.  Anketat e fundit tregojne se partia e Cerarit do te fitoj 31% te votave ndaj 23% qe mund te fitoj e djathta. Ish kryeministri I qendres se djathte Janez Jansa nuk mori pjese ne gare pasi eshte denuar me dy vjet burg per shkak te nje skandali korrupsioni.   Lideret slloven vendosen te mbajne zgjedhje te parakoheshme ne  Maj pasi kryeministrja Alenka Bratusek humbi mbeshtetjen e qendres se majte per shkak te strategjise rigoroze qe perdori per privatizimet ne menyre qe te ulte borxhin publik. Rreth1.7 milion njerez kane te drejte vote nderkohe qe rezultati i zgjedhjeve pritet te dali disa ore pas mbylljes se kutive.

 
 

Zjarr i rene afer Athines

Ekipet zjarrfikese ne greqi po punojne per te vene nen kontroll nje zjarr te rene ne Qeratea, nje qytet rreth 30 km larg Athines. Mbetet ende e paqarte sesi nisi zjarri, por temperaturat e larta te kombinuara me erera te forta kane bere qe ai te perhapet me shpejtesi, duke detyruar shume banor te lene shtepite e tyre.  Disa shtepi jane demtuar nga zjarri qe shpertheu te shtunen pasdite ne nje zone pyjore ne kodrat ne perendim te qytetit. Puna e 150 zjarrefikeseve nuk sherbeu per te vene nen kontroll flaket.  Ne ndihme te tyre ishin 46 mjete zjarrfikese, dy aeroplane dhe dy helikoptere.  Pas kesaj zjarrfikesit kerkuan ndihmen e ushtrise  nga frika se zjarri do te perhapej me tej. Temperaturat ne zone kane shkuar ne 40 grad C.  Gjate viteve te shkuara Greqia dhe vende te tjera Mesdhetare jane perfshire nga dhjetra vatra zjarri, disa prej te cilave kane qene vdekjeprurese.

 
 

Nuland viziton Kosoven


Pas takimit me Viktoria Nuland, zëvendës/sekretaren e Departamentit Amerikan te Shtetit, liderët e dy partive opozitare, Isa Mustafa dhe Ramush Haradinaj thanë se do ta vazhdojnë dialogun me Serbinë, natyrisht me kushtin nëse mund te formojnë qevrinë. Mustafa iu tha gazetarëve se  ata janë zotuar t’i përmbushin të gjitha detyrimet  që dalin nga dialogu me Serbinë. Pjesë e axhendës së saj nuk kanë qenë drejtuesi i VV-së Albin Kurti dhe NISMËS, Fatmir Limaj. Arsyeja që Nuland nuk është takuar me këta dy politikanë nuk dihet ende.  Kreu i AAK-se, Ramush  Haradinaj tha se vizita e zyrtares amerikane ishte planifikuar  më herët dhe kjo mund të jetë arsyeja pse në takim nuk ishin prezentë   Albin Kurti e Fatmir Limaj. “ Nuland  nisi  vizitën e sotme zyrtare në Kosovë me nje bisedë  me presidenten Atifete Jahjaga, te cilen e pergezoi per arritjet e Kosoves ne drejtim te demokracise dhe per arritjet e deritanishme ne bisedimet Serbi-Kosove.   Në  fund  Nuland pati edhe nje takim  me kreun e PDK-së, e kryeministrin në detyrë Hashim Thaçi. Ndihmës Sekretarja amerikane e Shtetit shkoi ne Kosove nga Shqiperia , ku dhe u takua me kreret me te larte te shtetit dhe partive parlamentare.

 
 

Shenohet 19 vjetori i masakres se Srebrenices

Sot po shënohet 19-vjetori i Masakrës së Srebrenicës, në të cilën forcat serbe të Bosnjës vranë rreth 8,000 burra dhe djem myslimanë. Mijëra njerez moren pjesë në ceremoninë e zhvilluar në qendrën përkujtimore Potoçari, ku edhe u varrosen rreth 175 mbetje mortore, të identifikuara së fundmi. Viktimat e gjetura u transportuan permes qytetit ne menyre qe te afermit e tyre tu benin nderet e fundit para se te varroseshin. Nga 8 mije te vrare ne kete masaker, vetem 6 mije jane gjetur neper varre massive. Kerkimet vazhdojne ne Qendren Nderkombetare per Personat e Humbur per te gjetur pjesen tjeter te personave te vrare nga kjo masaker. Shume familje presin qe mbetjet mortore te te dashurve te tyre te plotesohen, ndersa per familje te tjera edhe nje shenje e gjetur prej te afermeve te tyre te zhdukur do te ishte mjaftueshem. Për gjenocidin në Srebrenicë, janë akuzuar ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, dhe ish-gjenerali Ratko Mlladiç.

 
 

Page 1 of 17

Show Biz

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Belgjike: Largojne romet me muzike rok 

Nje grup romesh qe kishin ngritur kamping ne nje qytet belg u perballen me nje…

Read more

Nje amerikan kerkon te ngreje mbreterine e tij ne Afrike 

Nje shtetas amerikan thote se kerkon mbreterine e tij ne Afrike, ne menyre qe vajza…

Read more

Hapet plazhi ne Paris 

Kryeqyteti francez po pergatitet per Plazhin e Pervitshem Parizien- nje plazh tre km i gjate…

Read more

Britani: Tregu i cigareve ilegale me vlere 4 miliard sterlina 

Nje hetim nen maskim nga Chanel Fajv ne Britanine e Madhe  ka zbuluar se tregu…

Read more

Digat demtojne lumenjte ne Rumani 

Energjia hidrike ne Rumani po sheh rritje.  Leshimet e qeverise kane shtyre shume investitor te…

Read more

So "shqisa e gjashte" qe analizon sendet perreth nesh 

Eshte quajtur shqisa e gjashte. So eshte emri i saj  vene sipas foljes latine dij,…

Read more

Pre 1 2 3 Next

Kuriozitete

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

158 hedhje per 24 ore 

Nese keni frike nga lartesite , ktheni koken menjane tani pasi ky australian  ka hyr ne librin e rekordeve Gines per numrin e hedhjeve banxhi ne natyre. Beu Retalik u hodh 158 here per 24 ore nga nje ure ne Sakiaki te Japonise.   Rekordi i meparshem ishte vendosur  ne mars 2014      me 151 hedhje dhe mbahej nga nje anglez qe kishte zgjedhur Dubain per hedhjet e tij.  Sipas llogaritjeve ai eshte hedhur cdo  9 minuta. Pati shume renie te lire dhe kjo pa dyshim do te kete pasoja tek une tha ai. Retallik tha se e mbajti trupin zgjuar duke…

Read more

Nje amerikan 19 vjecar behet personi me i ri qe flutruron perreth botes 

Nje pilot adoleshent nga SHBA ka arritur te hyj ne librin e rekordeve pasi  arriti te beje nje udhetim ajror i vetem perreth botes.  19 vjecari Mat Gutmiller eshte personi me i ri ne moshe qe arrin te beje kete udhetim duke kaluar 14 shtete dhe pese kontinente me nje distance prej 47 mij km. Udhetimi u be per 6 jave  me nje Bickraft A36 Bonanza. Gutmiler u largua nga Kalifornia me 31 Maj  dhe duhet te kthehej atje ne 26 Korrik per te thyer rekordin. Studenti i informatikes nga Dakota Jugore tha se ndihej i lumtur qe u rikthye…

Read more

Teleskopi FAST me i madhi ne bote 

Teleskopi sferik 500 metersh, njohur me emrin FAST, eshte nje radio teleskop ne ndertim e siper ne nje zone malore ne provincen kineze te Guizhout.  Ai do te jete me i madhi dhe me i ndjeshmi ne bote kur te perfundoj ne vitin 2016. Se fundmi ne kete pajisje gjigande jane instaluar kabllot kryesore te perbera nga 9 mij kabllo. Teleskopi eshte sa 30 fusha futbolli te bera se bashku.  Ky vend u zgjodh pas 300 vendeve te mundshme, per shkak te formes si nje tas i madhe.  Forma natyrore gjeologjike uli ndjeshem shpenzimet per germime me rreth 98%, duke…

Read more

Makina Evolucioni Proton qe ecen me 1 liter per 100 km 

Pa zhurme, shume e lehte dhe efikase ne energji- prodhuesit e kesaj makine te se ardhmes thone se ajo mund te eci deri ne 3 mije km vetem me nje mbushje, duke ecur me 30 km ne ore. Qellimi i saj eshte te marri pjese ne maratonen ekologjike te zhvilluar nga Shell ku ekipe nga universitete te ndryshme evropiane  garojne per te zbuluar kush ka krijuar makinen me efikase ne perdorimin e energjise. Projekti me i fundit qe eshte gati per prodhim masiv, ka te beje me nje makine me kater ndenjese qe konsumon me pak se 1 liter karburant…

Read more

Ne Kine gjenden fosile te gjalla te epokes parahistorike 

Nje fosile e pandryshuar per 250 milion vjet eshte gjetur ne disa pjese te permbytura te kines veriore. Zakonisht kjo zone ka vetem 40 mm shi ne vit.  Kam 37 vjet qe jetoj ketu, dhe cdo dite kam ardhur ne kete zone por nuk kam pare kurr nje gjallese te tille.  Kur sheh ne toke nuk veren asgje por kur e vendos ne uje fosilja fillon te levizi, thote nje profesor i universitetit te Nju Meksikos.  Kjo lloj gjallese parahistorike kolonizon ujra te ndenjura, pellgje liqene te thare.  Femra shtron veze qe mund ti durojne reres apo baltes se thare…

Read more

Nju Jorku se shpejti me plazhe lundruese 

Pse te shkosh ne plazh, kur plazhi te vjen tek shtepia.  Nje ekip me qender ne nju jork ka nisur nje fushate per nje plazh lundrues pergjate brigjeve te lumit Hadson.   Sipermarresi Blejn Ros eshte nga Florida, nje shtet plot me plazhe, ndryshe nga Nju Jorku ku plazhi eshte endrra e cdo njujorkezi kur temperaturat fillojne te rriten. Sipas planeve te tij, plazhi lundrues do te kete dyqane, restorante dhe qender per femije. Arkitekti Mathju Berman thote se dizenjimi eshte i perqendruar tek dunat dhe elementet e tjere qe i bejne plazhet unike. Meqe njerezit nuk mund te notojne ne…

Read more

Fran Kapo: Gruaja qe flet 11 fjale ne sekond 

Me shpejtesi kaq te madhe, nuk mund te jesh ne gjendje te kuptosh se cfare thote njujorkezja Fran Kapo. Ajo njihet ndryshe edhe me emrin goja motorr duke fituar edhe nje rekord si personi qe flet me shpejte ne bote. Fran thote se ka folur kaq shpejt qe kur ishte femije.  Ajo arrin te lexoj nje version te perralles Tre derrkucet per vetem 13 sekonda. Rekordi i 54 vjecares eshte 602 fjale per 54 sekonda ose 11 fjale ne sekond, kur po lexonte nje tekst britanik te shekullit te 17. Pervec se njihet nga libri i rekordeve gines ajo eshte…

Read more

Perurohen ne SHBA struktura te larta argetimi 

Eshte peruruar ne SHBA kulla me e larte per hedhje te lire. Ajo eshte quajtur Zumanxhara dhe eshte 126 metra e larte ose sa nje ndertese 40 kateshe.  Kulla e frikshme gjendet ne nje park argetimi ne Xhekson te Nju Xherzit.  Renia e lire nga maja deri ne fund te kulles, arrine shpejtesine 150 km ne ore.   Pamja atje siper eshte fantastike por nuk ke kohe per te shijuar panoramen thote drejtuesi i parkut te argetimit.Duhen vetem 10 sekonda per te zbritur kete kulle 126 metra duke e bere ate edhe piken nga ku mund te zbresesh me shpejt. Po…

Read more

Norvegjia depozite elektrike per Evropen 

Norvegjia perfton thuajse 100% te energjise elektrike nga hidrocentralet.  Pervec depozitave me nafte dhe gaz qe ka nendeti, Norvegjia tani ka dhe nje aset tjeter te cmuar-ujin. Malet e larta dhe terrenet e thepisura e bejne kete vend ideal per ndertimin e digave elektrike. Blosho, hidrocentrali me i madh ne vend, eshte ndertuar ne lartesine 1 mije metra. Ai ka 14 diga te cilat bashkohen ne nje pike te vetme per gjenerimin e energjise elektrike, duke mundesuar uje te mjaftueshem per turbinat gjate gjithe vitit. Turbinat prodhojne mbi 2mije megavat energji ne ore, me shume se  nje  stacion berthamore.  Ky…

Read more

Sistem i ri parkimi ne Dyseldorf 

Pasagjeret ne aeroportin e Dyseldorfit kane tashme nje sherbim te ri. Nje robot qe mund tju parkoj makinen. Rezervimi behet me ane te nje aplikimi ne smartfon. Pasagjeret me pas lene makinat ne nje zone te vecante gati per tu marr nga roboti.  Sistemi i automatizuar dhe inteligjent i parkimit zbulon masen e makines dhe e vendos ne vendin e pershtatshem.   Parkingu perdor  skanera me lazer per te llogaritur permasat e makines. Rej, sic quhet roboti kibernetik, e merr makinen dhe e con ne nje nga 249 hapsirat  e rezervuara per kete sistem. Rej dhe pajisjet e tjera te ketij…

Read more

Pre 1 2 3 4 5 Next