Papa Françesku mberrin ne Shqiperi.

Papa Françesku mbërrin në tokën shqiptare.Avioni me të cilin udhëtoi Ati i Shenjtë mbërriti në aeroportin "Nënë Tereza" në orën 8:50, të paradites së të dielës. Në aeroport ndodhet Kryeministri Edi Rama, krerë të Kishës Katolike, përfaqësues të lartë të shtetit, për të marrë pjesë në pritjen zyrtare rezervuar për Papën. Në orën 9:30 është planifikuar ceremonia e mirëseardhjes në oborrin e Presidencës, shoqëruar me një vizitë kortezie me Presidentin e Republikës, Bujar Nishani. Ora 10:00 do ta gjejë Papën në në sallën e pritjes së kreut të shtetit, në një takim me autoritetet dhe më pas do të ketë një fjalim nga ana e tij. Një orë më vonë, në sheshin "Nënë Tereza", Ati i Shenjtë do të kremtojë Meshën e Shenjtë. Do të bashkëkremtojnë me të edhe 2 kardinalë, 18 ipeshkvinj, 240 meshtarë, 10 seminaristë dhe 4 diakonë. Në hapësirën para altarit, do të vendosen një grup të sëmurësh, për të cilët Papa Francesku ka gjithmonë kujdes të veçantë, disa të rinj të dioqezave të Shqipërisë, të Kosovës dhe të Malit të Zi, si edhe një numër personash, të ftuar nga Kisha Katolike, ndër këtë zyrtarë të lartë të shtetit, përfaqësi diplomatike në Shqipëri, besimtarë dhe persona që i kanë qëndruar pranë Kishës në këto 20 vite. Në orën 13:30 është planifikuar një takim dhe drekë me ipeshkvinjtë shqiptarë dhe me shpurën papnore në Nunciaturën Apostolike. Në mjediset e Nunciaturës Apostolike Ati i Shenjtë do të takojë Ministrin e Brendshëm Z. Sajmir Tahiri me një grup bashkëpunëtorësh të Ministrisë së Brendshme. Në Universitetin Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë", Papa do të takohet me krerët e besimeve të tjera dhe komuniteteve të krishtera. Ati i Shenjtë  duke vlerësuar bashkëjetësën fetare në Shqipëri ka shprehur dëshirën të takojë personalisht përfaqësues të komuniteteve fetare të vendit tonë. Në këtë takim do të marrin pjesë përfaqësues nga komuniteti mysliman, ortodoks, bektashian, katolik dhe protestant.  Ky takim do të zhvillohet pa praninë e mediave. Në orën 17:00 do të jetë kremtimi i lutjes së mbrëmësores në Katedralen e Tiranës. Në këtë takim do të marrin pjesë rreth 800 meshtarë, motra, rregulltarë dhe rregulltare si dhe përfaqësues të lëvizjeve laikale në Shqipëri. Në orën 19:45 në aeroport do të zhvillohet ceremonia e largimit të Papës nga vendi ynë dhe 15 minuta më vonë, Ati i Shenjtë do të lerë tokën shqiptare. Sic shihet në axhendë parashikohet edhe një takim me përfaqësues të feve të tjera në vendin tonë. Analisti Mustafa Nano tha se takimi nuk është i rastësishëm, ndërkohë që vlerësoi rolin historik të klerikëve në mbrojtje të kombit. “Këtu kleri katolik ka qenë kler patriotësh, kur e dimë fare mirë që feja në shumë klerikë është në plan të parë. Këtu është një traditë që kleri i të dyja krahëve ka vënë shpesh herë me të drejtë kombin. Besimtarët në plan të parë kanë besimin, por ne jemi të gjithë shqiptarë dhe këtu ka një bashkim nga të dyja palët”, tha Nano. Një ndër arsyet e zgjedhjes së Shqipërisë prej Atit të Shenjtë është harmonia fetare, e cila duhet ruajtur nga elementët radikalë. Sa e rrezikuar është Shqipëria nga këta elementë? A ka të tillë mes Komunitetit Mysliman? Këtyre pyetjeve Myftiu i Durrësit, Redin Quku iu përgjigj: “Shqipëria nuk është më e izoluar nga pjesë tjetër e botës. Shqipëria sot është Shqipëria e hapur dhe fluksi i lëvizjes së lirë është rritur dhe komunikimi dhe shkëmbimi i ideve është rritur dhe ndikohet nga ide ekstreme. Ide të tilla ka në të gjithë botën edhe në vende shumë të zhvilluara. E rëndësishme është që pjesa më e madhe e një komuniteti të mos dominohen nga këto elemente dhe të mos përfaqësojnë në masë këto ide. Ne na rezulton që brenda komunitetit, individët dhe personat që kanë tendecë për t’iu bashkangjitur radikalizmit janë në minorancë dhe nuk mund të bëhen përgjithësues për masën tjetër”, tha ai.
Por ndërsa në Shqipëri radikalizmi ndjehet shumë pak, në Kosovë policia ndërmori një tjetër operacion duke arrestuar disa imamë me akuzën e nxitjes së urrejtjes fetare.

Show Biz

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Belgjike: Largojne romet me muzike rok 

Nje grup romesh qe kishin ngritur kamping ne nje qytet belg u perballen me nje…

Read more

Nje amerikan kerkon te ngreje mbreterine e tij ne Afrike 

Nje shtetas amerikan thote se kerkon mbreterine e tij ne Afrike, ne menyre qe vajza…

Read more

Hapet plazhi ne Paris 

Kryeqyteti francez po pergatitet per Plazhin e Pervitshem Parizien- nje plazh tre km i gjate…

Read more

Britani: Tregu i cigareve ilegale me vlere 4 miliard sterlina 

Nje hetim nen maskim nga Chanel Fajv ne Britanine e Madhe  ka zbuluar se tregu…

Read more

Digat demtojne lumenjte ne Rumani 

Energjia hidrike ne Rumani po sheh rritje.  Leshimet e qeverise kane shtyre shume investitor te…

Read more

So "shqisa e gjashte" qe analizon sendet perreth nesh 

Eshte quajtur shqisa e gjashte. So eshte emri i saj  vene sipas foljes latine dij,…

Read more

Pre 1 2 3 Next

Kuriozitete

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

158 hedhje per 24 ore 

Nese keni frike nga lartesite , ktheni koken menjane tani pasi ky australian  ka hyr ne librin e rekordeve Gines per numrin e hedhjeve banxhi ne natyre. Beu Retalik u hodh 158 here per 24 ore nga nje ure ne Sakiaki te Japonise.   Rekordi i meparshem ishte vendosur  ne mars 2014      me 151 hedhje dhe mbahej nga nje anglez qe kishte zgjedhur Dubain per hedhjet e tij.  Sipas llogaritjeve ai eshte hedhur cdo  9 minuta. Pati shume renie te lire dhe kjo pa dyshim do te kete pasoja tek une tha ai. Retallik tha se e mbajti trupin zgjuar duke…

Read more

Nje amerikan 19 vjecar behet personi me i ri qe flutruron perreth botes 

Nje pilot adoleshent nga SHBA ka arritur te hyj ne librin e rekordeve pasi  arriti te beje nje udhetim ajror i vetem perreth botes.  19 vjecari Mat Gutmiller eshte personi me i ri ne moshe qe arrin te beje kete udhetim duke kaluar 14 shtete dhe pese kontinente me nje distance prej 47 mij km. Udhetimi u be per 6 jave  me nje Bickraft A36 Bonanza. Gutmiler u largua nga Kalifornia me 31 Maj  dhe duhet te kthehej atje ne 26 Korrik per te thyer rekordin. Studenti i informatikes nga Dakota Jugore tha se ndihej i lumtur qe u rikthye…

Read more

Teleskopi FAST me i madhi ne bote 

Teleskopi sferik 500 metersh, njohur me emrin FAST, eshte nje radio teleskop ne ndertim e siper ne nje zone malore ne provincen kineze te Guizhout.  Ai do te jete me i madhi dhe me i ndjeshmi ne bote kur te perfundoj ne vitin 2016. Se fundmi ne kete pajisje gjigande jane instaluar kabllot kryesore te perbera nga 9 mij kabllo. Teleskopi eshte sa 30 fusha futbolli te bera se bashku.  Ky vend u zgjodh pas 300 vendeve te mundshme, per shkak te formes si nje tas i madhe.  Forma natyrore gjeologjike uli ndjeshem shpenzimet per germime me rreth 98%, duke…

Read more

Makina Evolucioni Proton qe ecen me 1 liter per 100 km 

Pa zhurme, shume e lehte dhe efikase ne energji- prodhuesit e kesaj makine te se ardhmes thone se ajo mund te eci deri ne 3 mije km vetem me nje mbushje, duke ecur me 30 km ne ore. Qellimi i saj eshte te marri pjese ne maratonen ekologjike te zhvilluar nga Shell ku ekipe nga universitete te ndryshme evropiane  garojne per te zbuluar kush ka krijuar makinen me efikase ne perdorimin e energjise. Projekti me i fundit qe eshte gati per prodhim masiv, ka te beje me nje makine me kater ndenjese qe konsumon me pak se 1 liter karburant…

Read more

Ne Kine gjenden fosile te gjalla te epokes parahistorike 

Nje fosile e pandryshuar per 250 milion vjet eshte gjetur ne disa pjese te permbytura te kines veriore. Zakonisht kjo zone ka vetem 40 mm shi ne vit.  Kam 37 vjet qe jetoj ketu, dhe cdo dite kam ardhur ne kete zone por nuk kam pare kurr nje gjallese te tille.  Kur sheh ne toke nuk veren asgje por kur e vendos ne uje fosilja fillon te levizi, thote nje profesor i universitetit te Nju Meksikos.  Kjo lloj gjallese parahistorike kolonizon ujra te ndenjura, pellgje liqene te thare.  Femra shtron veze qe mund ti durojne reres apo baltes se thare…

Read more

Nju Jorku se shpejti me plazhe lundruese 

Pse te shkosh ne plazh, kur plazhi te vjen tek shtepia.  Nje ekip me qender ne nju jork ka nisur nje fushate per nje plazh lundrues pergjate brigjeve te lumit Hadson.   Sipermarresi Blejn Ros eshte nga Florida, nje shtet plot me plazhe, ndryshe nga Nju Jorku ku plazhi eshte endrra e cdo njujorkezi kur temperaturat fillojne te rriten. Sipas planeve te tij, plazhi lundrues do te kete dyqane, restorante dhe qender per femije. Arkitekti Mathju Berman thote se dizenjimi eshte i perqendruar tek dunat dhe elementet e tjere qe i bejne plazhet unike. Meqe njerezit nuk mund te notojne ne…

Read more

Fran Kapo: Gruaja qe flet 11 fjale ne sekond 

Me shpejtesi kaq te madhe, nuk mund te jesh ne gjendje te kuptosh se cfare thote njujorkezja Fran Kapo. Ajo njihet ndryshe edhe me emrin goja motorr duke fituar edhe nje rekord si personi qe flet me shpejte ne bote. Fran thote se ka folur kaq shpejt qe kur ishte femije.  Ajo arrin te lexoj nje version te perralles Tre derrkucet per vetem 13 sekonda. Rekordi i 54 vjecares eshte 602 fjale per 54 sekonda ose 11 fjale ne sekond, kur po lexonte nje tekst britanik te shekullit te 17. Pervec se njihet nga libri i rekordeve gines ajo eshte…

Read more

Perurohen ne SHBA struktura te larta argetimi 

Eshte peruruar ne SHBA kulla me e larte per hedhje te lire. Ajo eshte quajtur Zumanxhara dhe eshte 126 metra e larte ose sa nje ndertese 40 kateshe.  Kulla e frikshme gjendet ne nje park argetimi ne Xhekson te Nju Xherzit.  Renia e lire nga maja deri ne fund te kulles, arrine shpejtesine 150 km ne ore.   Pamja atje siper eshte fantastike por nuk ke kohe per te shijuar panoramen thote drejtuesi i parkut te argetimit.Duhen vetem 10 sekonda per te zbritur kete kulle 126 metra duke e bere ate edhe piken nga ku mund te zbresesh me shpejt. Po…

Read more

Norvegjia depozite elektrike per Evropen 

Norvegjia perfton thuajse 100% te energjise elektrike nga hidrocentralet.  Pervec depozitave me nafte dhe gaz qe ka nendeti, Norvegjia tani ka dhe nje aset tjeter te cmuar-ujin. Malet e larta dhe terrenet e thepisura e bejne kete vend ideal per ndertimin e digave elektrike. Blosho, hidrocentrali me i madh ne vend, eshte ndertuar ne lartesine 1 mije metra. Ai ka 14 diga te cilat bashkohen ne nje pike te vetme per gjenerimin e energjise elektrike, duke mundesuar uje te mjaftueshem per turbinat gjate gjithe vitit. Turbinat prodhojne mbi 2mije megavat energji ne ore, me shume se  nje  stacion berthamore.  Ky…

Read more

Sistem i ri parkimi ne Dyseldorf 

Pasagjeret ne aeroportin e Dyseldorfit kane tashme nje sherbim te ri. Nje robot qe mund tju parkoj makinen. Rezervimi behet me ane te nje aplikimi ne smartfon. Pasagjeret me pas lene makinat ne nje zone te vecante gati per tu marr nga roboti.  Sistemi i automatizuar dhe inteligjent i parkimit zbulon masen e makines dhe e vendos ne vendin e pershtatshem.   Parkingu perdor  skanera me lazer per te llogaritur permasat e makines. Rej, sic quhet roboti kibernetik, e merr makinen dhe e con ne nje nga 249 hapsirat  e rezervuara per kete sistem. Rej dhe pajisjet e tjera te ketij…

Read more

Pre 1 2 3 4 5 Next